ktorej táto budova patrí, už predal. Je nervózny. Telefóny necháva zdvíhať iným ľuďom, akoby sa bál, kto je na druhej strane. Tak dnes vyzerá človek, o ktorom si všetci myslia, že vybabral s vládou, pretože predal Naftu Gbely. Jemu to však na spokojnosti rozhodne nepridalo. Áno, ide o Vladimíra Poóra, neoficiálneho šéfa tzv. trnavskej privatizačnej skupiny.
m Kauza Nafta Gbely sa začala vtedy, keď Druhá obchodná sprivatizovala za 500 mil. Sk 45,9 % akcií Nafty Gbely. Pre túto cenu to viacerí označili za lúpež storočia. Aký je váš názor na toto označenie?
K tomu môžem povedať len toľko, že Nafta bola v dobe privatizácie číselne nadhodnotená. V tej dobe sa robili aktivizácie dvoch ložísk, čo zvýšilo objem aktív. Reálna cena však bola nižšia. Samozrejme, že Nafta má potenciál na to, aby tvorila určitý slušný zisk. Ale na to musia byť podmienky. A tie Nafta nemala. Hneď od začiatku do nás všetci bili. Vtedajšia opozícia aj koalícia.
m Asi ťažko však vyvrátite, že Druhá obchodná dostala tieto akcie vďaka politickému vplyvu.
Druhá obchodná dala ponuku a fond ju akceptoval. Vie si niekto predstaviť, že bola skutočne najvýhodnejšia? Je to také ťažké? Treba si uvedomiť jednu vec. Majorita už bola predaná v kupónovej privatizácii. Fond mal len minoritu. V akcionárskej štruktúre boli vtedy tri hlavné skupiny. Ak by získali ešte pár percent, vplyv fondu by bol menšinový a už by nikto od neho nebol ochotný tie akcie kúpiť, nemali by žiadnu cenu. To je fakt a to sa dialo, len sa málokto o to zaujímal. Fond to musel rýchlo predať, lebo mohlo byť neskoro.
m Počas vášho pôsobenia v Nafte Gbely sa však prudko zhoršili ukazovatele tejto spoločnosti - klesol zisk, zvýšila sa zadlženosť. Myslíte si dnes, že ste ju spravovali dobre?
Najlepšie, ako sa dalo. Jednoducho sme niečo dostali a mali sme to spravovať. Väčšina firiem, ktoré sme riadili, sú dnes prosperujúce podniky.
m A čo investície v Rusku? Tam boli značné straty.
Odpoviem otázkou. Ktorá z veľkých svetových firiem v Rusku neprerobila?
m Tá, ktorá tam nebola.
Presne tak. Takže ak sme urobili nejakú chybu v Rusku, tak sme urobili presne tú istú chybu ako všetci špičkoví manažéri svetových firiem. To je všetko.
m Investície v Kazachstane tiež Nafte zatiaľ nič neprinášajú.
Po prvé je treba pripomenúť, že o tejto investícii rozhodli orgány Nafty síce po rozhodnutí o privatizácii, ale ešte skôr, ako sme vôbec dostali od FNM akcie. V tom čase však nebol problém s prepravou ropy cez Rusko, takže to bolo v poriadku. Aj dnes by sa to dalo riešiť, ale bolo na to treba ďalšie investície. A na tie dnes nemá Nafta peniaze. Aspoň kým sa spája so mnou, pretože len čo sa niekde objaví moje meno, každý podnikateľský subjekt má z toho problém.
m A čo peniaze, ktoré dávala Nafta Gbely do VTV a do športu? To boli podľa vás efektívne investované peniaze?
Nafta Gbely mala každý rok balík 40 miliónov korún určených na reklamu. Z tých sa hradilo aj sponzorstvo športu, rovnako ako napríklad dary nemocniciam. Ale hlavne reklamné materiály, výročné správy a podobné veci.
m A čo VTV?
Nafta nedávala peniaze VTV inak ako cez reklamu. Takže to bola vždy len časť toho 40-miliónového balíka. A ten balík nerástol, ten bol stále rovnaký. Štyridsať miliónov.
m Čiže podľa vás Nafta nemala zlé investície, len mala smolu?
Pozrite sa na investície, ktoré sme robili na Slovensku - Nafta Trade, výstavba zásobníkov Láb 5 a Gajary. Tu sme mali všade vôľu robiť podobné projekty, ako je Pozagas. Ibaže bol problém. SPP do toho ísť nechcel. Banky aj investori váhali. Len čo sa totiž objavilo niekde moje meno, bolo zle. Takto to už ďalej nešlo. My už sme nemohli o týchto investičných projektoch rokovať so žiadnym zahraničným partnerom. Nakoniec sme na tom prerobili. Veď keby sme tu mali štandardné podnikanie na podnikanie, mohli sme mať spoločný podnik už s kýmkoľvek a mohlo to prosperovať. Ja by som bol najradšej, keby to šlo takto, ale nejde. Moje meno je tomu podniku na ťarchu, škodí mu. V každom podniku, v ktorom som sedel, majú teraz problémy a kontroly.
m Čiže, vy si nemyslíte, že za ten čas, čo ste mali Naftu Gbely, ste s ňou nakladali zle?
Niečo sme dostali a to niečo sme mali spravovať. Ale od prvého dňa sa do tej Nafty obúvali všetci. A to nielen od opozičných. Ale aj od tej druhej strany sme dostávali rany pod pás. Aj zo strany, z ktorej som akože vyšiel ja. Spýtam sa len takú otázku. Prečo nemá Nafta dlhodobú zmluvu s SPP o uskladňovaní plynu? Na jej základe mohla budovať dlhodobé úverové programy. A takúto zmluvu nemala ani pri bývalom, ani pri terajšom vedení SPP?
m Znamená to napríklad, že spoločné stranícke tričko s pánom Duckým vám v obchode nepomohlo?
V žiadnom prípade.
m Pocítila Nafta Gbely nejakú záťaž po zverejnení faktu, že za Druhou obchodnou stojíte vy?
Nafte Gbely ublížilo, že to bolo označované ako nejaký škandál, ktorý treba urovnať, riešiť. Keď zamiešame absolútne politiku do ekonomiky, nie je to dobré.
m Väčším problémom ako odhalenie skutočného vlastníka však bolo to, že ste firmu predali inak, pričom vláde ste sľubovali, že jej ju vrátite.
My sme predali akcie spoločnosti Arad. My sme predali všetko, čo tu v tejto spoločnosti bolo a je. My sme urobili len to, čo sme museli urobiť a urobili sme to len preto, že sme chceli podniku uľahčiť život. Urobili sme to, aby sa veci pohli ďalej. Lebo sa len prešľapovalo na mieste. A stáť sa už dlhšie nedalo. Ten podnik nemohol zostať stáť, padol by. Banky by Naftu nemilosrdne a nekompromisne zlikvidovali.
m Čiže je pravda, že Nafte hrozil v cross-default?
Áno.
m Ako je možné, že to došlo až takto ďaleko?
Upozorňoval som všetkých, úplne všetkých, ktorí so mnou o Nafte za vládu rokovali. Aj osobne, aj listami. To, čo rozprávajú o pánu Valkovi alebo o pánu Kaníkovi, nie je pravda. Naozaj sú zmluvy s FNM pripravené. A naozaj je pravda, že práve s nimi, s pánom Valkom sme mali najväčšie problémy. Pretože to tlačil nekompromisne proti nám. My sme sa bránili. To sú fakty. Až ja neviem, či na tridsiatykrát sme sa dohodli. Ani ministrovi Černákovi nemôžu nadávať. Nie je dôvod, aby mu niekto ubližoval. Lebo on naozaj ten pokyn vydal. Ale že sa oni medzi sebou nedohodli, za to ja nemôžem. Ja nemôžem za to, že FNM a SPP nevytvorili spoločný podnik. Povedal som im, že do 1. Júna počkám, kým si to pripravia. Nič sa nestalo. A ešte som čakal až do dvadsiateho druhého. Čakal som, ale viac sa nedalo. Ak minister Černák u vás v novinách hovoril, že by to malo fungovať na jeseň, tak to nejde. Na jeseň by už Nafta Gbely neexistovala.
m Ibaže ste to predali deň pred tým, ako mala dať vláda definitívny súhlas SPP, aby vložil majetok do spoločného podniku s FNM.
O tom neviem. To je pre mňa nová informácia. To mne nikto neoznámil.
m Ale asi sa vám to vyplatilo, nie?
Ešte raz opakujem. Mal som nejakú spoločnosť a s ňou nejaké aktivity. S tým, čo sa teraz stalo, som musel predať všetko. To bolo už len východisko z núdze. Keď chce niekto povedať, že Poór na tom zarobil, tak treba dodať, že to všetko, čo som si myslel, že v budúcnosti budú dobré podniky, že by mohli prosperovať, tak o to všetko teraz prichádzam. Tak čom som zarobil? Čerta starého. Prerobil som. Čím som zlý? Tým, že musím odísť z podnikateľského života? Obrazne povedané, je to, ako keby som za celý čas zarobil sto korún. Ale čo to je sto korún v dnešnej dobe? A čo do budúcnosti?
m Známe sú prípady ľudí, ktorým po pár rokoch podnikania ostali "len" vily v Španielsku a kontá vo Švajčiarsku.
Ja to nechcem komentovať, to mne neprináleží. Ja nemám žiadne vily v Španielsku. Ak raz na to bude čas a niekto sa pozrie na podniky, ktoré sme riadili, tak povie, že sme sa ich naozaj snažili zveľaďovať. To je ten rozdiel. My sme ich nielenže nerozkrádali, ale ešte sme ich aj zveľaďovali. Ale dnes ani nemôžem povedať ani to, ktoré sú to podniky, lebo by mali hneď problémy. Kdekoľvek kde sa objaví moje meno, každý podnikateľský subjekt má problémy. Tak môžem ja podnikať?
m Čiže odchádzate?
Áno. Ale iba z podnikania - to by som rád zdôraznil. Nechystám sa nikde inde odísť. Nie je dôvod. Jednoducho tu boli voľby a dopadli tak, ako dopadli. Pre moju osobu s mojím menom je nedobré, aby som podnikal, tak, bohužiaľ. Nič sa nedá robiť. Treba počkať. Veci sa riešia, svet ide ďalej, uvidíme, čo bude.
m Podobne, ako ste sa už predali Izomat a Naftu, predáte podiely aj vo všetkých iných spoločnostiach?
Neviem, akým spôsobom, ale predám. Nemôžem vám ani povedať, že ktoré to všetko budú, lebo by mali problémy. Hneď zajtra. A je mi to ľúto. Verte tomu, že mi je to ľúto. Aj tí ľudia v tých podnikoch prídu na to, že sme dobre robili. Keby sme sa na to pozreli z toho pohľadu, že kto tu zaplatil koľko daní, tak by som bol jeden z najpozitívnejších. Určite.
m Máte nejakú predstavu, čo ďalej?
Mám chuť ísť aspoň na pol roka na Oravu. Kúpiť si motorovú pílu a rezať drevo.
m Do podnikania sa už nevrátite?
Pozrite, keby si Jano Švrčina z Hornej Dolnej kúpil chalupu pod Bratislavským hradom, zaujímalo by to niekoho? Nie. Ale keby si ju kúpil švagor Vladimíra Poóra, ktorý sa pozná so správcom parlamentu, je to zaujímavé? Je. Chcel som žalovať STV, za to, že napísali moje meno niekde, kde nemalo čo robiť. Keď donesú, že s tým niečo mám, prosím. Ale takto? Prečo to napísali? Aby sa to lepšie čítalo. Lebo pokiaľ tam nie je meno, ktoré je spojené s nejakým škandálom, tak to nie je zaujímavé.
m Čo si myslíte o budúcnosti Nafty Gbely? Myslíte si, že je reálne, aby súboj o ňu vyhral minister Černák, ktorý jej chce odňať ťažobné a skladovacie práva?
Prečo som sa rozhodol odísť z podnikania? Lebo bojovať proti štátnej moci sa nedá. Ale toto vám komentovať nebudem. Ja nemám odvahu na toto ani odpovedať. Bez tých práv by skolabovala. V konečnom dôsledku sa možno dohodnú a ten podnik sa vylieči. Ale môj osobný problém privatizáciu a to všetko, čo sa v Nafte udialo, to bude stále na mne, tam sa nič nezmení. Takže, čo som tým získal. Môže niekto povedať, že som tým niečo získal? Trestné oznámenia, policajné vyšetrovania a daňové kontroly. Kvôli komu som to robil? Kvôli sebe, aby som zarobil pár korún? Aby som poštval celú štátnu moc proti sebe? Stojí to za to? Že chcem všetko predať, tak ma to môže stiahnuť pod vodu? Ale na čo sa teraz pozerám ako na dôležité, je ten podnik. Aj tých dvetisíc šesťsto zamestnancov tam. Za nejaký čas niekto povie, kúpili ten podnik od Poóra, vyliečili ho a funguje. A čo bude už so mnou, to je jedno.
m Čiže vám hrozí konflikt s orgánmi činnými v trestnom konaní?
Moje informácie sú oveľa ťažšie a zložitejšie. Ale nepýtajte sa ma viac na to.
m Čo sa bude musieť zmeniť, aby ste sa vrátili do podnikania?
Ja si stále myslím, že keď sa bude ľuďom vsugerovávať, že najspravodlivejší, najslušnejší a najlepší je len ten, kto má dvojizbový byt v Petržalke a Feliciu, tak to asi nepôjde. Tak dobre, označili Poóra a ďalších, že kradnú. Ale na Slovensku je ešte veľa ľudí, ktorí sa snažia robiť a niečo tu aj urobiť. Aspoň trošku pozdvihnúť tú ekonomiku. Veď teraz je to tak, že každý podnikateľ je automaticky tunelár. Všetci manažéri sú zlodeji, lebo sa vozia na lepších autách ako ostatní. Ale veď tu musia byť aj ľudia, ktorí sa budú starať o robotníkov, zamestnávať ich, dávať im prácu. Možno z desiatich sú dvaja-traja takí, ktorým na podniku nezáleží. Ale ktorý manažér je rád, keď nemá na zaplatenie faktúry za elektrinu? Dnes sú tu ľudia, ktorí zubami-nechtami držia tie podniky nad vodou. Ja nehovorím, že sa neporobili chyby. Stále sa robia. Nedá sa však hovoriť, že všetko je zlé a každý, kto podniká, kradne.
m Existuje možnosť, že sa ešte vrátite do politiky?
Ja si to neviem predstaviť. Ľudia si Poóra predstavujú ako človeka, čo chodí s guľometom po uliciach. To si neviem predstaviť.
DUŠAN DEVÁN