Z bratislavskej zimy a hmly do tropického neznáma v Etiópii-Eritrei odlietalo v piatok 91 slovenských vojakov. Podľa príbuzných ich do Afriky ťahalo aj dobrodružstvo, aj peniaze. Mnohí z odchádzajúcich vojakov už slúžili v Juhoslávii. Členovia misie okrem platu v slovenských korunách dostanú zahraničný príplatok, priemerne 988 dolárov mesačne.
Šoféra Emila Beláka vyprevádzala švagriná Valéria. „V Afrike ešte nikdy nebol. Má skúsenosti z Balkánu. Pri rozhodovaní zohrali úlohu určite aj financie.“ Rovnako hovorila aj Ivana, ktorá sledovala odchod svojho priateľa. Na rozlúčkový ceremoniál, na ktorom bolo vojakov čestnej stráže a členov dychovky viac ako odchádzajúcich, letisková stráž rodiny vojakov nepustila. Tábor jednotky misie UNMEE leží asi 60 kilometrov od hlavného eritrejského mesta Asmara. Jednotka bude hlavne odstraňovať míny, starať sa o cesty a mosty v oblasti. Výstroj zabral 120 železničných vagónov. Všetky náklady zaplatí OSN.
V jednotke sú okrem veliteľa obväziska šiesti lekári, čo prešli školením o tropických chorobách, s ktorými naša armáda nemá skúsenosti.
Všetci vojaci boli zaočkovaní proti žltej zimnici, všetkým typom žltačky, cholere, jednotka má lieky proti malárii aj rôznym črevným ochoreniam. V konflikte sa údajne bojovalo len konvenčnými zbraňami, momentálne je v oblasti pokoj. Ak sa vyskytne podozrenie o použití iných zbraní, pri prvom striedaní možno pocestujú za našimi vojakmi aj chemici.
Už v novembri odcestovali štyria vojaci na veliteľstvo misie, po nich desať odmínovačov a koncom roka 58 vojakov, ktorí pripravovali tábor. Trajektom s ťažkou technikou priplávali nedávno ďalší dvaja vojaci. Dohromady bude v Afrike 165 slovenských vojakov, z toho okolo 70 percent ľudí zo zálohy. Na tri roky boli prijatí do ďalšieho služobného pomeru a odchádzajú tiež ako profesionáli.
Základná misia potrvá pol roka. Je možné, že OSN pobyt jednotke predĺži, nikto z vojakov tam však nebude dlhšie ako rok. BORIS ZEMKO