1. Považujete riešenie kauzy Štúdio Koliba za dostatočne rýchle?
2. Mali by byť prostriedky, ktoré Koliba vráti štátu, poskytnuté do štátneho rozpočtu alebo priamo presunuté na umelecké aktivity ministerstva kultúry?
MARIO HOMOLKA, kameraman a režisér, šéfredaktor redakcie dokumentu STV:
1. „Nie. Náprava krivdy by mala byť jednoducho ráznejšia, a to vždy, keď sa niečo podobné udeje. Gaunerstvo, ktoré sa na Kolibe udialo, nestrpí z morálneho hľadiska odklad.“
2. „Prostriedky, ktoré Štúdio Koliba dostalo a nevyužilo alebo zneužilo, musia byť po svojom vrátení rozhodne presunuté na umelecké aktivity. Pretože gaunerstvom, ktoré sa udialo na Kolibe, utrpelo predovšetkým audiovizuálne umenie.“
PETER DUBECKÝ, riaditeľ SFÚ:
1. „Poznajúc problematiku projektov, ktoré realizovalo Štúdio Koliba, a. s., a vzhľadom na obštrukcie, ktoré pri kontrole uvedených projektov robil manažment Štúdia Koliba, považujem kroky ministerstva kultúry za dostačujúce. Čo sa týka privatizácie Štúdia Koliba, ktorá preukázateľne nebola v roku 1996 transparentná, myslím si, že Fond národného majetku nevytvoril potrebnú súčinnosť na to, aby sa táto mediálna krádež storočia spravodlivo vyšetrila.“
2. „Rozhodne si myslím, že by v prípade preukázania neoprávnene použitých finančných prostriedkov zo strany Štúdia Koliba, a. s., na sporné projekty mali byť vrátené Ministerstvu kultúry SR. A to priamo pre kinematografiu a audiovíziu.“
MARTIN ŠULÍK, režisér:
1. „Nie.“
2. „Ak by sa podarilo niečo z tých peňazí zachrániť, tak by mal byť vytvorený zvláštny fond pre kinematografiu, z ktorého by boli financované konkrétne projekty režisérov. Nemali by sa rozplynúť v štátnom rozpočte. Na Slovensku je niekoľko problémov, ktoré treba riešiť v otázke financovania kinematografie. Tie peniaze by pomohli novým projektom.“
MILAN LASICA, herec a režisér:
1. „Úprimne povedané, neviem, aké je to riešenie.“
2. „To je skutočne hypotetická otázka. Myslím si, že nejaké tie prostriedky by mohli byť určené aj na to, aby sa konečne na Kolibe natočil nejaký film. Ale ak niekto dlhuje 200 miliónov, pochybujem, že ich vôbec vráti. Samozrejme, že by bolo lepšie, ak by sa tie prostriedky použili na konkrétne projekty, pretože keď niečo ide na konkrétne projekty, tak o tom vieme, ale keď to ide do rozpočtu, tak sa to nikdy nedozvieme.“
JÁN ŠTRASSER, textár a publicista:
1. „Ani náhodou. Samozrejme, že to nie je dostatočne rýchle. Myslím, že keď sa niečo nekalo privatizuje, tak by to mali riešiť rýchlejšie.“
2. „Je to zložitá otázka, lebo neviem, čo je možné. Nepoznám právny stav, tak neviem, či je to možné. Ak sa majú vrátiť do štátneho rozpočtu, tak sa vrátia a tam ich potom asi nejako prerozdelia.“ (bg, dam)