Minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš sa vyhráža odchodom z vlády aj z SDĽ, ak sa v návrhu štátneho rozpočtu nezohľadnia jeho požiadavky pre rezort pôdohospodárstva. Poľnohospodári sú tlačení k zemi nedostatočnými dotáciami. V podobnej, ak nie oveľa horšej situácii sú však minimálne traja ďalší ministri.
PAVEL KONCOŠ, minister pôdohospodárstva: Vyhrážal sa odchodom už pri sporoch o funkcie v Slovenskom pozemkovom fonde. Teraz sa vyhráža odchodom z vlády, ak jeho rezort nedostane dosť prostriedkov. Snaží sa tým zachovať si svoj kredit medzi pôdohospodármi bez ohľadu na stav ekonomiky a možnosti štátu.
MILAN FTÁČNIK, minister školstva: Jeho rezort je z hľadiska peňazí asi v ešte horšej situácii ako poľnohospodári, no problémy chce minister riešiť, nie odchádzať z vlády. Spolieha sa na predaj slovenského podielu v Československej obchodnej banke. Má prísľub, že časť peňazí z predaja dostane školstvo. Snaží sa sieť základných a stredných škôl redukovať. Doteraz však neurobil výraznejšie zmeny v školstve. Kým bol poslancom, každého predchádzajúceho ministra kritizoval a mal vecné nápady. Odkedy je v praxi, zisťuje, že to nie je jednoduché, a na zmeny verejnosť stále čaká.
PAVOL KANIS, minister obrany: Armáda je vinou nedostatku prostriedkov pred kolapsom. Namiesto vyhrážok demisiou však minister pracuje na tom, aby aj to málo, čo má, vystačilo na udržanie. Niekedy spomenie, že nemá dosť peňazí, ale nejde o formu sťažností. Pokračuje v reorganizácii armády, ktorá by potom bola účelnejšia a lacnejšia. Je jedným z mála ministrov, ktorý má odvahu rázne zasiahnuť do chodu rezortu, ktorý je po tvrdých zásahoch mierne ochromený, ale so slušnou perspektívou v budúcnosti.
ISTVÁN HARNA, minister výstavby: Ďalší rezort na pokraji zrútenia. Minister je málo viditeľný, demisia zrejme neprichádza do úvahy, hoci určité náznaky už boli. Na nedostatok peňazí sa sťažuje zriedka. Jeho práca je skôr závislá od toho, či sa podarí prijať zákony, napríklad o hypotekárnom úverovaní alebo priateľských sporiteľoch, ktoré by čiastočne rozhýbali výstavbu bytov. Ucelená koncepcia rozvoja stavebníctva však chýba.
TIBOR ŠAGÁT, minister zdravotníctva: Snaží sa zdravotníctvu pomôcť, ale snaha nestačí. Mnohí hovoria, že je najhorším ministrom v terajšej vláde, nerieši problémy zdravotníctva, aj keď kritici priznávajú, že maslo na hlave nemá on, ale bývalá vláda. Tá zanechala rezort v katastrofálnom stave a konanie súčasného ministra je hlavne o prežití alebo neprežití zdravotníctva. Demisia zrejme v dohľadnom čase nehrozí, odpisujú ho však iní. (rf)