PARÍŽ, ŽENEVA, PRIŠTINA, SKOPJE, (ČTK, TASR) - K prestrelke medzi členmi talianskej hliadky medzinárodných mierových síl pre Kosovo KFOR a skupinou predpokladaných bojovníkov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) došlo v noci na včera v západokosovskom meste Peč. Incident sa odohral po tom, ako hliadka stretla mužov v tmavom oblečení, ktorí sa chystali vhodiť bombu do obilného skladu v blízkosti tábora talianskych vojakov KFOR. Pri prestrelke, po ktorej sa neidentifikovaným ozbrojencom podarilo ujsť, neutrpel nikto zranenia. Na hrudi jedného z útočníkov videli vraj talianski vojaci červený odznak. Na základe v pondelok podpísanej dohody medzi KFOR a UCK nesmie mať v dvojkilometrovom okruhu okolo väčších kosovských miest vrátane Peču pri sebe zbraň žiaden člen UCK. Podľa dohody podpísanej predákom UCK Hashimom Thačim a veliteľom KFOR Michaelom Jacksonom UCK musí do troch mesiacov zložiť zbrane, okrem ľahkých. Pondeľňajšia dohoda o demilitarizácii UCK zahrnuje na prianie veliteľov UCK tiež sľub, že spojenci NATO zvážia možnosť, aby povstalci vytvorili dočasnú armádu v Kosove.
Hovorca NATO Jamie Shea v rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu RFI včera uviedol, že povolenie na návrat do Kosova by mohlo dostať aj niekoľko stoviek srbských vojakov. Rozhodnutie o tejto otázke je v plnej kompetencii generála Michaela Jacksona. O tom, či Srbi budú môcť nosiť zbrane, či nie, rozhodne generál Jackson. Srbi by v Kosove mali zaistiť bezpečnosť srbských cirkevných a kultúrnych pamiatok, pomáhať pri likvidácii mínových polí a čisto symbolicky brániť hranice. Shea vyhlásil, že všetci srbskí vojaci, ktorí dostanú povolenie na návrat do Kosova budú pod sústavnou kontrolou KFOR.
Prezident Clinton včera priletel do Skopje a rokoval s macedónskym prezidentom Kirom Gligorovom a jeho albánskym partnerom Rexhepom Mejdanim, ktorým sa okrem iného poďakoval za rozhodnú podporu NATO počas kosovského konfliktu a pomoc kosovským utečencom. Po rokovaniach sa Clinton so sprievodom presunul do utečeneckého tábora Stenkovac I, kde by mal stráviť celé popoludnie. Cieľom prezidenta USA je povzbudiť kosovských utečencov pred ich návratom do Kosova, vyzvať ich, aby sa nemstili kosovským Srbom, a požiadať, aby počkali s návratom, kým KFOR neodmínujú všetky cesty provincie. Americký prezident Bill Clinton včera v macedónskom Skopje prisľúbil, že pakt stability pre Balkán bude úspešným projektom pre Macedónsko i pre ďalšie krajiny, postihnuté konfliktom v juhosrbskej provincii Kosovo. Pakt stability radovým občanom celej juhovýchodnej Európy poskytne nové reálne možnosti uplatnenia a lepšiu budúcnosť. USA, ako povedal Clinton, sa o to zasadia.