Na uskutočnenie olympijských hier v regióne východnej Európy ešte nedozrel čas

SOUL (SITA) - Slovensko má za sebou druhú kandidatúru na zimné olympijské hry. Poprad a región Tatier sa tentoraz výraznejšie dostali do povedomia športového sveta ako v snahe o usporiadanie ZOH 2002. Kandidatúra na rok 2006 bola kvalitnejšia, prepracovan

ejšia a priniesla pre krajinu výrazný propagačný efekt. Poprad sa prvý raz dostal až na zasadnutie MOV a mohol prezentovať projekt Šťastných hier v novom regióne. Slovenským olympijským vyslancom sa podarila aj nadmieru vydarená prezentácia, ktorá Poprad posunula z úlohy outsidera medzi uchádzačov o dva finálové posty. Výberové kolégium podľa hodnoverných informácií dalo Popradu štyri hlasy, znamená to, že v súperení šiestich miest skončil na treťom alebo štvrtom mieste. Horšie skončili kandidatúry Klagenfurtu a Zakopaného. Viacerí členovia MOV v Soule Slovákom blahoželali a vyzývali ich, aby v kandidatúre pokračovali aj v budúcnosti. Slovensko je opäť o čosi známejšie, najmä v olympijskej rodine, ale vzhľadom na obrovský mediálny dosah soulského zasadnutia aj vo svete. Potvrdil to aj slovenský veľvyslanec v Kórejskej republike Peter Sopko, ktorý pripravil pre prítomného podpredsedu vlády a zároveň šéfa kandidatúry Ľubomíra Fogaša nadštandardný program. V diplomatickom svete sa návštevy u prezidenta či ministrov vysoko hodnotia. Členovia MOV si na popradskej kandidatúre vážia veľký entuziazmus a srdečnosť, ktorou Slovensko otvára svoju náruč. Prispievajú k tomu aj športoví vyslanci, v tomto prípade hokejista Peter Šťastný. Aj Juan Antonio Samaranch v neformálnych rozhovoroch ocenil slovenské snahy a dáva im šancu do budúcnosti. Na uskutočnenie olympijských hier v regióne východnej Európy pravdepodobne ešte nedozrel čas. Slovensko sa potrebuje integrovať do európskych štruktúr, získať vyššiu dôveryhodnosť a ekonomickú stabilitu. Zo športovo-technického hľadiska je kompaktnému projektu hier ťažko niečo vyčítať. Skôr sa stále objavujú obavy o to, či by malo Slovensko dostatok zdrojov v prípade konania hier. Pre ďalšiu kandidatúru na rok 2010, o ktorej sa rozhodne v roku 2003, to však už nemusí byť aktuálna otázka. Dovtedy by totiž Slovensko malo výraznejšie vstúpiť do osvedčených demokratických štruktúr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Doma treba využiť skúsenosti tímov z oboch kandidatúr, dať dohromady najlepších odborníkov s jazykovými znalosťami. V samotnom regióne Tatier sa žiada postupne realizovať niektoré body olympijského projektu, aby sa pri ďalšej kandidatúre nemuselo konštatovať to veľké množstvo plánovaných stavieb. V činnosti prípravy kandidatúry sa ukazuje ako vhodné jednoznačnejšie rozdelenie kompetencií aj v súvislosti so vzťahmi bratislavského centra a regiónov. Ďalšou úlohou, ktorá stojí pred kandidatúrou, ak bude odobrená, je výraznejšia komunikácia s ochranárskymi organizáciami. Kvalitnejšie odborné dopracovanie potrebuje projekt v oblasti marketingu a garancií stavieb. Kým pri prvej kandidatúre sa vynaložilo do 5 mil. Sk, druhá už stála nepomerne viac, predbežne v rozpätí 120 až 140 mil. Sk. Napriek tomu, že to bolo najmenej spomedzi všetkých kandidátov, sa ozývali najmä na Slovensku kritické hlasy. Ak chce však niekto v tejto vysokej hre uspieť, musí mať na to dostatok prostriedkov. Do konca augusta sa zhodnotí pôsobenie VK ZOH 2006 a potom do konca roka padne rozhodnutie, či sa bude pokračovať. Predstavitelia regiónu sú jednoznačne za, olympijskí funkcionári rovnako. Aj vládni činitelia, ktorí boli priamo v Soule hojne zastúpení, nepriamo podporujú ďalšie pokračovanie, obavy však vyvoláva ekonomická situácia v krajine. Pravdepodobne by pomohol výraznejší vstup sponzorov a súkromnej ekonomickej sféry.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu