m Zaplatil Vladimír Poór celých 500 miliónov, za ktoré mu Prezídium FNM SR za Mečiarovej vlády odkleplo Naftu Gbely?
"Áno. Prvú splátku 150 miliónov zaplatil v hotovosti, zostatok v dlhopisoch."
m Akým spôsobom teraz právne vysvetlíte odobratie podniku, aby ste neboli obvinení, podobne ako Mečiarova vláda v roku 1994, zo "znárodňovania"?
"Zmluvu pokladáme za zlú. Sú na to viaceré právne dôvody. Tu už ale nejde o problém, ako mu to zobrať. V.
Poór súhlasí s navrátením podniku štátu. Vrátenie akcií podmieňuje tým, že niekto kúpi aj Naftu Trade, kde má záväzky. Chce, aby v momente, keď podpíše zmluvu o vrátení akcií, predal aj Naftu Trade a mal pokoj so všetkým."
m Vydiera tým Poór?
"Myslím si, že nie. Nie je to tak, že by sa bez Nafty Trade nedalo v Nafte fungovať. Hoci by iste bolo lepšie, keby sa všetky aktíva vrátili do Nafty. Dnes ide pánovi Poórovi zrejme len o to, aby nazhromaždené záväzky niekto prevzal."
m Vladimír Poór, ktorého chceli po voľbách zatvoriť, teda vráti zadlžený podnik štátu bez akejkoľvek ujmy, pričom z neho štyri roky profitoval a ešte si dá podmienku, že FNM alebo investor prevezme aj Naftu Trade. Je to tak?
"Isteže z Nafty profitoval. Štyri roky ju vlastnil, narábal s ňou, vykonával rôzne operácie, je tam množstvo úverov, ktoré poskytli syndikáty bánk. Tie peniaze boli nejakým spôsobom použité. Neviem teraz povedať ako a nakoľko efektívne, pretože v Nafte nie sme. Od posledného valného zhromaždenia tam síce máme jedného zástupcu, ale to je len taká rozviedka, ktorá zatiaľ nepriniesla žiadne veľké ovocie. Dôležité je, aby sme docielili navrátenie akcií fondu. Vtedy sa preskúmajú a vyhodnotia všetky minulé záväzky aj záväzky do budúcnosti."
m Kedy teda FNM predá Naftu Gbely novému vlastníkovi?
"Čím skôr. Nechceme byť vlastníkom dlhodobo. Mal by to byť len čas potrebný na konsolidáciu pomerov v rámci usporiadania vzťahu s bankami, vyčistenie záväzkov a transparentné zachytenie pomerov, aby mohli investori urobiť ponuky a mohli sme to predať."
m To je takisto zvláštny fenomén. Vláda sa rozhodne o ceste cez SPP, o ktorom krátko po voľbách vyhlasovala, že je vytunelovaný a na jeho oživenie budú potrebné 4 miliardy.
"Úlohou SPP bolo odkúpenie Nafty Trade od Vladimíra Poóra. Úloha FNM bola Nafta Gbely, úloha SPP je Nafta Trade. A zdá sa, že s tým majú problém. Už mesiac stojíme na mŕtvom bode."
m Vo vláde existovali tri či štyri skupiny, ktoré preferovali odlišných investorov, vo všetkých prípadoch však išlo o významných a solventných záujemcov zo zahraničia. Prečo sa napokon začalo uvažovať o ceste cez vytunelovaný Slovenský plynárenský priemysel?
"Pôvodný variant bol, že to kúpi SPP. S tým fond nemohol súhlasiť. Pretože táto kauza má nielen obchodný aspekt, ale aj politicko-morálny. A jeho súčasťou je vrátenie akcií. Bez toho to jednoducho nejde. Poór je ochotný vrátiť akcie. Prečo to potom nevyužiť? Nechceli sme, aby sa kauza Nafty Gbely riešila len v obchodnej rovine, ale aby tam bol zakomponovaný aj fond, ktorý by mal z ďalšieho predaja získať prostriedky. Preto sme to vyriešili päťdesiatpercentným vlastníctvom. Pre nás to nie je najvýhodnejšie riešenie, pre nás je to kompromis."
m Čiže najvýhodnejším riešením pre fond a de facto aj pre oživenie ekonomiky je predaj zahraničnému investorovi?
"Áno, predať to za čo najvyššiu cenu silnému investorovi, ja však nepodmieňujem, že zahraničnému. Má to hodnotu signálu, že o investoroch nielen rozprávame, ale že naozaj máme snahu o obchod so zahraničím. To by prilákalo aj ďalšie investície a bolo by to najrýchlejšie. Investori boli pripravení, chceli investovať. Pre nás ako sprostredkovateľa je investor ako investor. Pre nás je rozhodujúci predaj majetku."
m V tom prípade idete do riskantného podniku. SPP síce operuje logickými číslami, stále však rezonujú slová ministra Černáka po prevzatí rezortu, že SPP je vytunelovaný. Zahraničný investor by vám dal financie rovno na drevo.
"Čo sa týka financií, máte pravdu."
m Prečo do tejto riskantnej transakcie vláda a štát idú?
"My nie sme súkromná organizácia, ktorá sa rozhoduje len na základe výhodnosti a nevýhodnosti. Prevládol názor, že takto je to lepšie."
m Ako nás budú po tom, čo sa zmenil pohľad na opätovnú privatizáciu Nafty Gbely, vnímať zahraniční investori, ktorí v podnikanie na Slovensku aj tak nemajú veľkú dôveru?
"Zatiaľ čakajú. Vedia, že FNM chce predať svoj podiel, čakajú, aby sa naplnil prvý krok. Lenže čas plynie a dopredu sa neposúvame, banky začínajú byť čoraz nervóznejšie."
m Banky by preferovali zahraničného investora alebo SPP?
"Podľa mojich informácií by preferovali zahraničného investora."
m Podľa našich informácií rôzne skupiny v slovenskej vláde rokovali s rozličnými investormi, pričom najpreferovanejšími boli štyria podľa údajných lobistických skupín vo vláde. Premiér mal vo Washingtone rokovať s americkou spoločnosťou Synergy, ministerka Schmögnerová sprevádzala na fonde kanadskú Canada Trans Pipelines, vy ste mali spolu s podpredsedom vlády Miklošom preferovať francúzsky Gaz de France. Môžu byť konštrukcie o lobistickom pozadí rozhodovania vo vláde pravdivé?
"Myslím, si že sú veľmi nepresné. Musím však povedať, že FNM nepreferuje nikoho a dávame šancu všetkým."
m Ale vy ste presadzovali Gaz de France, alebo...
"Tak to určite nie."
m ...Synergy.
"Rokovali sme so Synergy, Gaz de France, Canada Trans Pipelines, En Ronom. Fond rokuje so všetkými. Je to naša povinnosť, nemôžeme niekomu zatvoriť dvere. Neviem, s kým rokovali ostatní. My sme hľadali riešenie a vyhodnocovali ponuky."
m Zahraničné spoločnosti mali záujem aj o Naftu Trade?
"O všetko."
m A čo SPP?
"Čakáme, kedy bude mať dohodu o akciách Nafty Trade. Opakujem, dohoda znela, že my zaistíme Naftu Gbely, SPP zaistí Naftu Trade. Fond svoju úlohu splnil, musí tak urobiť aj SPP."
DAŠA MATEJČÍKOVÁ