trojdňovej vrcholnej schôdzky oznámili šéfovia štátov a vlád početné spoločné iniciatívy, medzi ktoré patrí aj vzájomná spolupráca pri obnove zničeného Kosova. Britský premiér Tony Blair označil summit za "most porozumenia medzi Ruskom a Západom". Ruský prezident Boris Jeľcin, ktorý pricestoval až na záver summitu, uviedol, že "po spore sa treba opäť dohodnúť - to je najdôležitejšie". Nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorého krajina G 8 predsedá, označil summit za "mimoriadny úspech", ktorý vyslal dôležié impulzy pre ďalší vývoj svetového hospodárstva. Na okraj kolínskeho summitu sa prvýkrát od januára minulého roka stretli americký prezident Bill Clinton a Boris Jeľcin. Prezidenti podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom potvrdili ďalšie jadrové odzbrojovanie a dohodli sa, že na jeseň začnú rokovať o tretej Zmluve o znížení strategických zbraní (Start III).
V záverečnom komuniké G 8 potvrdila svoje piatkové rozhodnutie odpustiť najchudobnejším krajinám sveta dlžoby. Aj keď konkrétna suma v komuniké nebola uvedená, v piatok šéfovia G 8 uviedli, že pôjde o 70 miliárd dolárov, z čoho by mohlo profitovať 36 zo 41 rozvojových krajín. Tieto uvoľnené peniaze by mali krajiny investovať do zdravotníctva, vzdelania a predovšetkým do sociálnej oblasti.
Gerhard Schröder na záverečnej tlačovej konferencii vyzdvihol návrhy na výstavbu novej finančnej architektúry. V tejto súvislosti by mali byť pri ťažkých finančných krízach, ako boli ázijská a juhoamerická, viac zainteresované fondy a súkromný sektor. G 8 nechce viac pripustiť, aby súkromné inštitúcie robili dobré obchody s tzv. ázijskými tigrami a daňoví poplatníci museli znášať dôsledky nesplatených kreditov. Priemyselné krajiny ďalej vyhlásili, že sú pripravené rokovať s Ruskom o odpustení dlhov zo strany štátnych veriteľov, ktorí sú združení v Parížskom klube.
Predstavitelia krajín G 7 a Ruska vyjadrili na summite v Kolíne "hlboké znepokojenie" v súvislosti s trvalou vojenskou konfrontáciou medzi Pakistanom a Indiou v Kašmíre a vyzvali obe krajiny na ukončenie bojov. G 8 podporila mierové riešenie izraelsko-arabského konfliktu na Blízkom východe a podporila princíp "krajina za mier". V súvislosti s dlhotrvajúcim cyperským konfliktom vyzvala gréckych a tureckých predstaviteľov, aby začali o riešení konfliktu rokovať pod záštitou OSN.