O SEVERNOM ÍRSKU
Britský premiér Tony Blair a americký prezident Bill Clinton sa včera počas 15-minútovej schôdzky v nemeckom Kolíne nad Rýnom zhodli na tom, že nasledujúcich desať dní bude rozhodujúcich pre stagnujúci mierový proces v Severnom Írsku. Britský premiér uviedol, že on a írsky premiér Bertie Ahern do mierového úsilia vložia všetku svoju energiu. Prezident Clinton je tiež ochotný kedykoľvek urobiť všetko pre podporu mierového procesu. Posledný júnový deň je konečným termínom na potvrdenie mierovej dohody z minulého roka.
ATENTÁT V INGUŠSKU
Neznámi páchatelia zastrelili v sobotu dvoch predstaviteľov ministerstva pre mimoriadne situácie v ingušskej dedine Ordžonikidzevskaja na juhu Ruska v blízkosti hraníc s Čečenskom. Agentúra ITAR-TASS na základe zdrojov ingušského ministerstva vnútra oznámila, že dvaja útočníci vystrelili na oboch predstaviteľov ministerstva z auta, ktoré hneď uniklo. Dedina Ordžonikidzevskaja sa nachádza 10 kilometrov od administratívnej hranice medzi Ingušskom a Čečenskom, v oblasti zasahovanej vlnami zločinnosti od ukončenia rusko-čečenskej vojny v roku 1996.
KĽDR OBVIŇUJE SOUL
Z pokusu "vyprovokovať vojnu" obvinila v sobotu Južnú Kóreu, ktorej hliadkovacie lode v utorok potopili jedno severokórejské vojenské plavidlo a štyri ďalšie poškodili, Severná Kórea. Podľa KĽDR bol útok v Žltom mori zámienkou na vyvolanie vojnového konfliktu. Severná Kórea žiada od južného suseda, aby vzal na seba zodpovednosť za prestrelku a ospravedlnil sa. Utorkový incident sa odohral v hraničných vodách medzi severokórejskou pevninou a piatimi juhokórejskými ostrovmi, asi sto kilometrov severozápadne od Soulu. KĽDR spochybňuje námornú hranicu od konca 70. rokov a ročne vysiela do hraničných vôd 20 až 30 námorných a rybárskych plavidiel.
KADDÁFÍ
PODPORIL SUDÁN
Americké rakety nikdy nepodrobia Arabov, na zhromaždení v Sudáne to v sobotu vyhlásil líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. "To, že vás pred sebou vidím veselo tancovať, je jasný znak toho, že americká agresia neznížila vašu morálku," povedal Kaddáfí obecenstvu v meste Hadž Jusíf asi 10 kilometrov východne od Chartúmu. Pred prejavom Kaddáfí navštívil trosky farmaceutickej továrne v meste Šífa, ktorú minulý august USA zničili svojimi strelami s plochou dráhou letu. Dôvodom útoku bolo tvrdenie, že továreň vyrába nervový plyn. Líbyjský vodca, ktorého krajina bola taktiež terčom amerických útokov, vyhlásil, že zahraničnú politiku USA charakterizuje terorizmus proti iným krajinám.
VYŠE 100 MŔTVYCH
V NIGÉRII
Vyše 100 ľudí a viac než 200 zranených si za posledné dva dni na severe Nigérie vyžiadali akcie ozbrojených banditov, informoval nigérijský denník Guardian. Žiaden oficiálny zdroj však zatiaľ túto správu nepotvrdil. Medzi obeťami útoku sú údajne aj traja policajti. Denník Guardian spresnil, že banditi, ktorí napadli dediny v štáte Taraba, prišli pravdepodobne zo susedného Čadu a Nigeru. Zrážky medzi chovateľmi dobytka sú na severe Nigérie na dennom poriadku, pretože chovatelia žiadajú právo pásť svoje stáda kdekoľvek - bez ohľadu na hranice štátov.
(TASR, ČTK)