Po dvoch vlnách intervencií dosiahlo euro voči jenu na úroveň 125,20 JPY/1 EUR. Federálny rezervný systém sa odmietol vyjadriť, či podobne ako Európska centrálna banka a Bank of Japan intervenoval v prospech eura. Voči americkému doláru japonský jen posilnil z hodnoty 119,20 JPY/1 USD na úroveň 120,30 JPY/1 USD. Euro voči americkému doláru opätovne neprekonalo úroveň 1,0300 USD/1 EUR, avšak intervencia na parite eura voči jenu pomohla euru posilniť na hodnotu 1,0420 USD/1 EUR. Libra voči doláru najprv posilnila na 1,6010 USD/1 GBP krátko po intervencii, avšak neskôr už iba oslabovala až na úroveň 1,5940 USD/1 GBP. Euro voči libre posilnilo z úrovne 0,6470 GBP/1 EUR na neskorších 0,6520 GBP/1 EUR.
Vstup ECB na finančný trh a nákup eura voči japonskému jenu spolu s Bank of Japan znamená určitú zmenu v doterajšom vývoji. Odborníci už dlhšie uvažovali, kde je hraničná úroveň pre prvý vstup Európskej centrálnej banky na trh. Otázkou zostáva, či je to iba pokus o stabilizáciu alebo snaha o naznačenie záujmu o obrat vo vývoji. Podľa doterajších skúseností však finančné trhy majú tendenciu otestovať centrálne banky a ich vytrvalosť. Japonská centrálna banka týmto spôsobom napríklad stratila určitú časť kredibility, keď sa aj napriek jej intervenciám trhy často vracajú späť na predintervenčné úrovne.
Česká koruna posilnila počas včerajšieho dňa na úroveň 36,850 CZK/1 EUR po tom, ako prekonala úroveň 36,950 CZK/1 EUR. Aj napriek očakávaniam ďalšieho poklesu úrokových sadzieb (podľa niektorých odhadov až o 0,5 %) česká koruna naberá na sile. Analytici sa zamýšľajú nad tým, akým spôsobom sa podarí českej centrálnej banke dosiahnuť zmenu v doterajšom vývoji výmenného kurzu českej koruny.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom INB Barings)