Americký úrad pre patenty a ochranné známky odmietol udeliť patent na technológiu "výroby" ľudsko-zvieracích hybridov. Vo štvrtok to oznámili aktivisti, ktorí predložili žiadosť o patent údajne ako demonštráciu a v skutočnosti nikdy neplánovali vytvoriť poloľudskú-polozvieraciu kreatúru. "Prelomové rozhodnutie ohrozuje platnosť predošlých udelených patentov na objavy na báze zvieracieho tkaniva obsahujúce ľudské gény a ďalšie biologické informácie v genetickej stavbe," uviedol v stanovisku prezident Nadácie pre ekonomické trendy Jeremy Rifkin a profesor biológie Stuart Newman z newyorského Lekárskeho kolégia. Dúfali, že zablokujú výskum, ktorý zahŕňa vytváranie zvieracích krížencov, známych aj pod pojmom chiméry. Ak by sa im patent predsa len podarilo získať, mohli by zabrániť ďalším výskumníkom v používaní tejto technológie.
Patentový úrad oznámil, že nemôže vydať patent, ktorý sa týka ľudských bytostí. Rifkin a Newman tvrdia, že tak už urobil. Myši, králiky, ovce a kravy sú geneticky upravované tak, aby mali v sebe ľudské gény a vytvárali produkty od alfa 1-anti-tryspinu, ktorý sa používa na liečbu cystickej fibrózy, po laktoferrin, ktorý môže posilniť imunitný systém. Mnoho takýchto zvierat bolo patentovaných, i keď majú v sebe len jeden či niekoľko ľudských génov a sú teda "ľuďmi" len na zlomok precenta. Rifkin a Newman sa chystajú proti rozhodnutiu odvolať. Tvrdia, že chcú donútiť americký Kongres a súdy, aby nazerali na politiku vydávania patentov a formy života z inej strany. "Otázka, koľko ľudskej genetickej informácie môže obsahovať geneticky modifikované zviera, aby mohlo získať patent, bude v najbližších mesiacoch a rokoch predmetom rastúceho komerčného, právneho a politického záujmu, keďže vedecké spoločnosti žiadajú patenty na širokú škálu geneticky modifikovaných a klonovaných zvierat," hovoria Rifkin a Newman. Patentový úrad podľa Newmana neurčil žiadne kritériá, ktoré môžu rozlíšiť ľudský od nie ľudského organizmu: "Logickým záverom jeho rozhodnutia je, že žiadny organizmus nemôže byť patentovaný." V roku 1987 americký patentový úrad rozhodol, že všetky živé organizmy môžu byť predmetom patentu, s výnimkou ľudských bytostí - dôvodom je 13. dodatok americkej ústavy, ktorý vyhlasuje nezákonnosť otroctva.
Britský denník Daily Mail tento týždeň napísal, že vedci z americkej firmy ACT v štáte Massachusetts vyklonovali ľudské embryo, ktoré po dvoch týždňoch života usmrtili, pretože do tohto "veku" embrya to americké zákony umožňujú. Metóda bola podľa Daily Mail podobná tej, ktorú použili britskí vedci pri klonovaní ovce Dolly. Izolovali jadro z jednej bunky kože mužskej nohy, toto jadro s genetickými informáciami potom vsadili do vaječnej bunky kravy, z ktorej bolo odstránené jadro s DNA informáciami zvieraťa. Vedci sa pri pokuse zamerali na zisk tkaniva na liečbu pacientov s cukrovkou alebo Parkinsonovou chorobou.
(REUTERS, ČTK)