Extrémne silné postmedardovské lokálne búrky vo Veľkej Fatre, v Kremnických a Starohorských vrchoch majú "na svedomí" úhyn mláďat mnohých vtáčích druhov hniezdiacich na zemi. Ako včera pre TASR uviedol pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga, pozorovania ukázali, že 15 až 30 percent hniezd vtákov na zemi doslova vyplavili prívaly vody.
Najviac boli postihnuté lokality na horských lúkach nad hornou hranicou lesa, kde po silných miestnych lejakoch voda vyplavila mláďatá a vajíčka napríklad škovránkov poľných, ľabtušiek vrchovských a lúčnych, kolibkárikov a červienok. M. Saniga poznamenal, že kým tieto druhy vtákov ešte stačia založiť náhradné znášky, tetrovy hoľniaky, hlucháne, ale ani jariabky už nie. Patria totiž medzi nekrmivé druhy vtákov, čo znamená, že ich mláďatá krátko po vyliahnutí sa opustia hniezda a samé si za pomoci matky hľadajú obživu.
Charakter počasia okolo Medarda podľa M. Sanigu rozhodujúcou mierou vplýva na úspešnosť vyvádzania mláďat vtákov hniezdiacich na zemi i v korunách stromov. Ak prevláda daždivé a studené počasie, vtáčie holíčatá sa zmočia, podchladia a iba veľmi malé percento z nich to prežije. (TASR)