správu: dva z ostrovov pacifického štátu Kiribati zmizli pod hladinou oceánu v dôsledku roztápajúceho sa polárneho ľadovca. Dnes už aj deti v materskej škôlke vedia, že ľadovec sa rozpúšťa pod vplyvom skleníkového efektu, ktorý je spôsobený nadmerným znečistením. Ako tieto dve správy navzájom súvisia? Nuž, veľmi jednoducho: je nás na Zemi príliš veľa, aby sa predišlo ďalšiemu znečisťovaniu planéty, treba zamedziť ďalšiemu rastu populácie. V praxi to už vyskúšala Čína svojou politikou jedného dieťaťa. Okrem flagrantného porušovania ľudských práv pri "presviedčaní" čínskych žien má dnes problémy s celou generáciou frustrovaných jedináčikov.
Prvé obavy z preľudnenia sa objavili už v starom Egypte. Veľmi nástojčivo, veď vtedajší obývaný svet bol redukovaný na údolie životodarného toku Nílu. Goethe počas svojej cesty do Talianska opisuje dnešné vyprahnuté pahorky slovami evokujúcimi obrazy amazonského pralesa. Aj francúzski osvietenci mali obavy z toho, že vplyvom rastúcej populácie už nebude pomaly čím v zime kúriť a polia nebudú stačiť nasýtiť ľudí. V oboch krajinách odvtedy počet obyvateľstva minimálne päťnásobne vzrástol a najväčším problémom Európskej únie je, paradoxne, nadprodukcia potravín.
Problém dnešného sveta zďaleka nie je v preľudnení, aj keď je zrejmé, že obyvateľstvo modrej planéty nemôže rásť donekonečna. Je skôr v nerovnomernej spotrebe základných surovín a energie. Bohatý sever planéty - čosi viac ako jedna desatina jej populácie - skonzumuje takmer 60 percent potravín, 70 percent energie a nerastních surovín. Len samotné USA, ktoré sa na svetovej populácii podieľajú necelými 4,5 percenta, majú na celkovej spotrebe takmer tretinový podiel. Príznačná je odpoveď hlavy istého rozvojového štátu na svetovej konferencii o globálnej klíme. Na výzvu, aby jeho krajina zastavila vyrubovanie rovníkového pralesa, odpovedal lakonicky: zastavíme, ak nám budete platiť za každý nevyrúbaný strom, ktorý produkuje kyslík pre vaše mestá plné smogu. Je nás teda na Zemi skutočne priveľa. Ale tých, ktorí sa nevedia vpratať do kože. Chudáci Zemi neublížia, ani keby sa ich počet hneď zajtra zdvojnásobil. JURAJ KITTLER