kými rybármi a výsostné vody chrániacimi juhokórejskými vojakmi. Už viac ako týždeň totiž hladní rybári zo severu, ktorých sprevádzajú vojenské lode, vstupujú do juhokórejských vôd v Žltom mori. Tam práve teraz vrcholí hlavná sezóna lovu krabov. Podobné "rybárske návštevy" zo severu sú bežnou súčasťou kórejsko-kórejskej reality už roky. Doteraz však nikdy k streľbe nedošlo. Po prvom upozornení juhokórejských lodí sa rybári vždy rýchlo stiahli.
Otázkou je prečo k opakovaným rybárskym návštevám vôbec prišlo. Začali rybári zo severu narúšať vody svojich susedov preto, že boli hladní alebo išlo o cielenú provokáciu? Isté je, že prestrelka, ktorá by sa mohla javiť ako spor o kraby, je jedným z posledných závanov studenej vojny. Aj preto musíme hľadať súvislosti skôr v mierových rokovaniach, ktoré by mali budúci týždeň pokračovať v Pekingu. Po viac ako roku sa majú v pondelok stretnúť predstavitelia oboch kórejských vlád a za pomoci Číny a USA pokročiť v rokovaniach. Témou mali byť rozdelené kórejské rodiny. Teraz je však možné, že severokórejský Pchjongjang zmetie plánovaný program zo stola. Konanie rozhovorov doteraz nespochybnila ani jedna strana a to je snáď jedinou nádejou, že jedna prestrelka neprerastie do súvislého vojnového konfliktu.
Rozdelený polostrov je problémom, ktorý sa nedarí vyriešiť už od konca druhej svetovej vojny, keď sever pripadol Sovietskemu zväzu a juh Spojeným štátom. Tridsiata ôsma rovnobežka sa stala hranicou medzi nekompromisnými, ale hladnými komunistami a demokraciou. Táto hranica zažila aj svoju vojnu. V roku 1950 Severokórejci podporovaní Sovietmi urobili krok za líniu a vojna sa neskončila fakticky dodnes. V roku 1953 sa síce za pomoci OSN podarilo priviesť znepriatelené strany k podpisu prímeria, mierová zmluva však ešte stále neexistuje.
Je tu ešte jeden možný pohľad na skutočnosť, že "ľudovodemokratická" Kórea sa opäť hlási o slovo. Vyhrotenie situácie môže byť telegramom Západu. Aj napriek tomu, že Pchjongjang to tak určite nezamýšľal, jeho obsahom je upozornenie, že delenie územia na sféry vplyvu neprinieslo Kórei veľa dobrého pred takmer 55 rokmi a pravdepodobne neprinesie ani teraz, i keď už nejde o Kóreu.
MATÚŠ KOSTOLNÝ