Pokles dovozov zachraňuje slovenskú ekonomiku, čaká sa na export

BRATISLAVA (SME - beb) - Slovenská ekonomika zažila v prvom štvrťroku razantné zníženie domáceho dopytu. Menej sa míňa na investície a aj štát znížil svoju spotrebu. Napriek tomu hrubý domáci produkt vzrástol v prvých troch mesiacoch tohto roka o 1,8 ...

BRATISLAVA (SME - beb) - Slovenská ekonomika zažila v prvom štvrťroku razantné zníženie domáceho dopytu. Menej sa míňa na investície a aj štát znížil svoju spotrebu. Napriek tomu hrubý domáci produkt vzrástol v prvých troch mesiacoch tohto roka o 1,8 %. Ekonomiku zachraňuje najmä fakt, že menšia kúpyschopnosť sa prejavila zníženým nákupom dovážaných, nie domácich výrobkov a služieb. Otázniky však podľa analytikov visia nad schopnosťou slovenských výrobcov zvyšovať export, čo je jediný spôsob, ako dlhodobo zdravo rásť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zníženie domáceho dopytu sa dalo podľa analytika ING Barings Jána Tótha očakávať, razantný prepad tvorby hrubého fixného kapitálu (zjednodušene povedané investícií) v reálnom vyjadrení o 13 % v prvom štvrťroku ho však svojou hĺbkou prekvapil. "Vidím tam najmä veľký vplyv stavebníctva, s ktorým sú investície vysoko korelované," povedal Tóth. Mierne znížil svoju spotrebu aj štát - o 1,5 %. Naopak, domácnosti sa stále ešte neuskromňujú - ich spotreba vzrástla o 2,3 %.

Tento pokles domáceho dopytu kompenzovala priaznivá zmena rozdielu medzi vývozmi a dovozmi. Tá podľa analytika Creditanstalt - Bank Austria Ivana Chodáka prispela k rastu HDP o 6,3 percentuálneho bodu a "vyvážila tak najmä problémy s klesajúcimi investíciami". Problémom Slovenska v posledných rokoch je, že sa v ňom oveľa viac spotrebúva, ako vyrába. Rozdiel sa rieši dovozom tovarov, čo zaťažuje ekonomiku deficitom zahraničného obchodu a rastom zadlženia. Prvý štvrťrok znamenal výrazný zlom v tomto trende. Prudko klesli dovozy, čím síce klesla spotreba, ale celková výroba vyjadrená HDP sa mierne zvýšila - o už uvedených 1,8 %. "Ekonomika výrazne spomalila, a preto sa menej dováža," vysvetlil Chodák. Podľa Jána Tótha je však tento priaznivý zlom čiastočne daný jednorazovými vecami. "Na konci roka 1998 sa podniky aj domácnosti predzásobovali vecami z dovozu, preto v nasledujúcom štvrťroku doviezli menej. V 2. štvrťroku sa preto dá očakávať určité zhoršenie situácie." Podľa analytikov však 3. a 4. štvrťrok budú znamenať ďalší pokles dovozu vzhľadom na zvyšovanie cien spôsobené vyššími daňami a dereguláciou. "Importy ďalej klesnú, pretože obyvateľstvo bude ďalej nahrádzať zahraničné výrobky domácimi," vysvetlil Tóth. Nejde však o to, že by si namiesto napríklad dovážaného masla kúpili domáce. Ďalší potenciál zníženia importu takýmto spôsobom je podľa Ivana Chodáka obmedzený. Analytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto objasnil skutočný mechanizmus klesajúcich dovozov nasledovne: "Keď sa zvýši nájomné alebo cena plynu, ľudia budú za ne platiť viac a tieto príjmy zostanú slovenským podnikom alebo podnikateľom. Ľuďom potom zostane menej peňazí na výrobky z dovozu, čo spôsobí pokles importu."

SkryťVypnúť reklamu

Dlhodobý rast HDP však môže naštartovať až rast exportu, ktorý sa zatiaľ nedostavuje. "Export síce v korunách vzrástol o 4,7 %, ale to je štatistická ilúzia daná poklesom koruny. Ak sa na to pozrieme v dolárovom vyjadrení, tak sa rast exportu spomalil, možno až zastavil," povedal Chodák. Podľa neho sa slovenský export môže spamätať najskôr koncom roka: "V okolitých krajinách neočakávam výrazný rast dopytu, pretože situácia v eurozóne nie je veľmi dobrá. Mierne zlepšenie sa dá očakávať v Českej republike." Čo môže podľa neho podstatne zlepšiť situáciu, je prípadný rast cien surovín na svetových trhoch. "Veľkú časť slovenského exportu predstavujú polotovary alebo výrobky s nízkou úrovňou spracovania (produkované napríklad VSŽ alebo Slovnaftom) a ich ceny sú momentálne nízke, pretože kopírujú v súčasnosti nepriaznivé ceny základných komodít," vysvetlil Chodák.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Barto súhlasí s názorom, že veľké podniky orientované na základné komodity ako VSŽ zostanú významnými exportérmi a budú pôvodcami oživenia slovenskej ekonomiky. Myslí si však, že štruktúra vývozu sa mení a po prípadnom väčšom vstupe zahraničných investícií sa posunie ešte výraznejšie. "Polotovary budú mať menšiu dôležitosť a čoraz väčšiu váhu budú mať zahraničné investície či spoločné podniky vyrábajúce na export. Tú zmenu už možno vidieť na rastúcom vývoze strojárskych a iných hotových výrobkov," dodal analytik Slovenskej sporiteľne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu