Český reálny hrubý domáci produkt by mal v prvom štvrťroku 1999 medziročne poklesnúť o viac ako tri percentá, oznámili v stredu analytici. Ankety sa zúčastnilo 22 analytikov, ktorí sa zhodli na tom, že očakávaný medziročný pokles HDP bude 3,2 % po 4,1% poklese v poslednom štvrťroku 1998. Údaje zverejnia 22. júna. Analytici, ktorí sa zúčastnili na ankete, oznámili, že dôvodom zníženia HDP je pokles tvorby fixného kapitálu, medziročne sa zhoršujúce údaje o čistom exporte a pokles objemu zobchodovaných akcií. Za rok 1997 zaznamenal český HDP pokles o 2,7 %.
RUSKÉ PODNIKY SA DOHODLI NA CENÁCH
Viac ako 50 ruských podnikov sa dnes dohodlo na regulácii cien v kľúčových sektoroch hospodárstva do konca tohto roka, podľa zdrojov Interfax to uvádza agentúra Reuters. Tieto spoločnosti podpísali tzv. dohodu o spolupráci pri stabilizácii situácie v Ruskej ekonomike, na základe ktorej budú dodržiavať stanovenú cenovú úroveň od 1. júna až do 31. decembra 1999. Dohoda sa týka sektorov energetiky, palív, ťažby a spracovania kovov a dopravy. Medzi subjektmi, ktoré podpísali dohodu, je ruská národná energetická spoločnosť Jednotný energetický systém (UES), Gazprom, významné ruské ropné spoločnosti, ropovodný monopol Transnefť a ministerstvo železničnej dopravy. Na zozname signatárov sú uvedené i hlavné spoločnosti na ťažbu a spracovanie uhlia a kovov, podniky z automobilového, chemického priemyslu, spoločnosti z oblasti výroby potrubí, káblov a strojárstva.
ZLATO PRESTÁVA BYŤ ŠPECIFICKOU KOMODITOU
V pondelok sa uskutočnila v Londýne 22. výročná konferencia Svetovej organizácie pre zlato - World Gold Council (WGC). Hlavnou témou bol nedávny pád cien zlata na najnižšie úrovne za dve desaťročia. Účastníci konferencie sa zhodli na tom, že je nevyhnutné vykonať opatrenia na podporu predaja zlata. Od 7. mája padli ceny zlata o 10 %, resp. o 30 USD. V tomto dni totiž Británia oznámila plány predať takmer 60 % svojich zlatých rezerv. Okrem toho sa očakáva, že čoraz viac centrálnych bánk bude predávať svoje zlaté rezervy a ťažobné firmy budú redukovať ťažbu žltého kovu. Predaj plánuje aj Medzinárodný menový fond (MMF). Analytici uvádzajú, že zlato stráca status bezpečného aktíva používaného na uchovanie hodnôt. Očakáva sa, že ceny zlata budú v budúcnosti kolísať v čoraz širších intervaloch. Nevylučuje sa, že v budúcich piatich rokoch budú tieto intervaly dosahovať šírku až 100–150 USD, pričom ceny budú prudko kolísať v rámci krátkych mesačných období. Delegáti uviedli, že je nevyhnutné prijať ráznejšie opatrenia na predaj zlata. "Odteraz už nebude možné čakať so založenými rukami a sledovať, ako sa zlato predáva samé. Musíme akceptovať fakt, že zlato už nie je špecifickou komoditou. Predaj zlata musí byť podporovaný marketingovými aktivitami," povedal jeden z analytikov. MMF plánuje predávať zlaté rezervy s cieľom získať prostriedky na financovanie programu odpustenia dlhov chudobným krajinám. Tento plán však nie je zatiaľ schválený a stále môže byť vetovaný americkým Kongresom. Producenti zlata investujú do podpory predaja tohto kovu 0,09 % ročných tržieb, pričom v prípade predaja diamantov predstavujú tieto investície 6 % tržieb a na trhu platiny 1,2 %. V budúcnosti by sa mali marketingové aktivity v oblasti predaja zlata zamerať na rozvojové regióny.
(SITA, TASR)