stné podmienky pre značnú úrodu v druhej polovici tohto roku. Ceny zlata sa posunuli nižšie smerom k 20-ročným minimám. Ceny ropy vzrástli pred zverejnením týždenných údajov o zásobách a o spotrebe ropy v USA.
OBILNINY, SÓJA
Na burze Chicago Board of Trade utrpeli ceny júlových dodávok sójových bôbov pokles o 8,25 centov na 4,63 USD/bušel. Ceny júlových dodávok kukurice poklesli o 4 centy na 2,14 USD/bušel. Týždenné údaje o úrode, zverejnené v pondelok popoludní, naznačili, že sejba kukurice a sóje je v pokročilej fáze. Doteraz je zasiatych 91 % celkovej plochy určenej na pestovanie sóje, kým v rovnakom období pred rokom to bolo 80 %. Asi 65 % zasiatej sóje má dobrú až vynikajúcu kvalitu. V prípade kukurice je označených za kvalitatívne výborných 75 % úrody. Perspektívy ojedinelých dažďov a chladnejších teplôt naznačujú priaznivé počasie pre dozrievanie. Ceny pšenice vzrástli a podporili tak aj ceny iných obilnín. Povzbudené boli nákupnou aktivitou. Na trhu vládne optimizmus, že dopyt po obilninách sa zvýši. Správy o stave úrody hovoria o prekvapujúcom zlepšení podmienok aj napriek nedávnemu drsnému počasiu a krúpam v pestovateľských oblastiach. Ceny júlových dodávok pšenice poklesli o 3,75 centov na 2,59 USD/bušel.
ZLATO
Ceny zlata sa začiatkom týždňa znížili a opäť začali kolísať tesne nad nedávno dosiahnutými 20-ročnými minimami. Na ceny kovu veľmi negatívne vplývajú minulé predaje zlatých rezerv centrálnymi bankami niektorých krajín a správy o plánovanom predaji zlata ďalšími krajinami a inštitúciami. Na burze COMEX poklesli v utorok ceny augustových dodávok zlata o 1 USD na 261,00 USD/unca. Vyhlásenie Británie v máji, že predá polovicu svojich zlatých rezerv, vyvolalo veľké znepokojenie na trhu, ktorý sa obáva predaja rezerv švajčiarskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. Ceny zlata, ktoré dosiahli 7. mája dvojmesačné maximum 290 USD/unca, padli do 10. júna o viac ako 10 % na 256,90 USD/unca, t.j. na najnižšiu úroveň od roku 1979.
ROPA
Na burze New York Mercantile Exchange skončili ceny ropy na zvýšených úrovniach. Podporené boli predpoveďami, že týždenné údaje inštitúcie American Petroleum Institute (API), ktorých zverejnenie bolo naplánované na utorok večer, naznačia pokles zásob ropy a ropných produktov. Ceny júlových dodávok ropy vzrástli o 22 centov na 18,55 USD/unca. Rast zaznamenali aj ceny benzínu a vykurovacieho oleja.
Po skončení obchodovania boli zverejnené údaje API, ktoré naznačili, že v týždni končiacom 11. júna vzrástli zásoby ropy o 4,4 mil. barelov, hoci trhy čakali pokles o 1,35 mil. barelov. Avšak zásoby benzínu poklesli o 2,3 mil. barelov, čo je viac ako očakávaný pokles o 1,6 mil. barelov.
MEĎ
Ceny medi na londýnskom komoditnom trhu skončili v utorok na znížených úrovniach, pričom strhli so sebou aj ceny ostatných kovov. Ceny niklu však padli kvôli prudkej predajnej vlne. Obchodníci povedali, že pád cien medi, ktorý anuloval prírastky, dosiahnuté postupne v priebehu uplynulého týždňa, bol čiastočne spôsobený absenciou správ zo strany spoločnosti Broken Hill Pty Co Ltd (BHP) o budúcnosti jej nákladných amerických prevádzok na ťažbu medi. Niektorí obchodníci boli povzbudení fámami, že spoločnosť BHP zverejní stanovisko v utorok, a pravdepodobne rozhodne o výraznej redukcii produkcie. Táto správa by trh výrazne stimulovala, pretože uvedená redukcia by viedla k poklesu neželaných prebytkov kovu na trhoch, a následnému rastu cien. Keď však nádeje v zverejnenie správy oslabli, ceny medi začali výraznejšie klesať. Na burze London Metal Exchange (LME) skončili ceny trojmesačných dodávok medi na úrovni 1417 USD/tona, čo v porovnaní s pondelkovou zatváracou úrovňou predstavuje pokles o 33 USD.
KÁVA, KAKAO
Na burze LIFFE skončili ceny kávy na vyšších úrovniach, avšak kolísali v obmedzených intervaloch. Správy o miernom počasí v Brazílii totiž utlmili obavy z mrazov, ktoré by mohli vážne poškodiť tamojšiu úrodu kávovníkov. Rast zaznamenali aj ceny kakaa, pričom podporené boli posilnením dolára. Ceny cukru mierne poklesli.