BRATISLAVA (SME - tk) - Vzájomná obchodná výmena Slovenska a Spojených arabských emirátov (SAE) zaznamenáva neustály rast a podľa údajov štatistického úradu vyviezlo Slovensko do SAE viac tovaru než do Číny alebo Japonska. Za prvé štyri mesiace tohto roku stúpol export do SAE o vyše 48 percent. Podľa slov Juraja Majtána, generálneho riaditeľa spoločnosti Idex, s. r. o., organizátora pravidelných slovenských veľtrhov v SAE, je prekvapivý odmietavý prístup najvyšších slovenských orgánov k podpore vzájomnej obchodnej výmeny. "Oslovila nás spoločnosť AIDA, čo je najsilnejšia investično-obchodná spoločnosť v SAE s tým, aby sme nadviazali kontakt s Ministerstvom hospodárstva SR či Slovenskou obchodnou komorou. Cieľom AIDA je analyzovať slovenské podnikateľské prostredie s cieľom investovať kapitál. Na ministerstve hospodárstva SR si túto žiadosť posúvali od úradníka k úradníkovi, až kým sme nedostali odmietavé stanovisko. Podporu nenachádzame ani na strane obchodnej komory. Naše úrady akoby si neuvedomovali dynamiku a potenciál trhu SAE. Vládni predstavitelia síce hlásajú otvorenosť SR k prístupu zahraničného kapitálu, ale pokiaľ príde ku konkrétnym riešeniam, zlyhávame," dodal J. Majtán.
Obchodné praktiky v SAE sú podľa J. Majtána veľmi špecifické. Nie je tam daňový systém, pretože všetky verejné výdavky dokážu pokryť zisky z ťažby ropy. "Mnohé obchodné prípady sa uzatvárajú na základe slovnej dohody a nie vždy sa vyžaduje písomná zmluva, otvorenie akreditívu v banke trvá necelých päť minút," povedal J. Majtán. Účtovníctvo v SAE je povinné iba pre štátne spoločnosti, pre ostatné firmy je dobrovoľné. J. Majtán zdôraznil dôležitosť obchodu so SAE najmä z pozície SAE ako vstupnej brány na ostatné ázijské trhy, obrovský potenciál vidí najmä v exporte chemických produktov.
SAE patria s minuloročným objemom hrubého domáceho produktu viac ako 45,75 mld USD k najbohatším krajinám sveta. V minulom roku dosiahol obchod SAE so svetom (mimo ropy) takmer 840 mld Sk a prvýkrát prevýšil zisk so zahraničných investícií zisky z predaja ropy.