Americký dolár aj naďalej ťaží z neistoty na finančných trhoch. Tá pramení najmä v stále viac pravdepodobnej možnosti, že poprední predstavitelia centrálnej banky v USA (Federal Reserve System - FRS) sa už na svojom najbližšom stretnutí naplánovanom na koniec tohto mesiaca rozhodnú pre zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb. Dolár tak naďalej reaguje na zverejnené čísla o inflácii a vyhlásenia finančných autorít o potrebe tohto zvýšenia. Podľa analytikov je fenomén zvyšovania úrokových sadzieb naďalej udalosťou číslo jeden.
Silnejúci dolár tak včera dosiahol voči euru svoju najsilnejšiu hodnotu v tomto týždni. Kurz začínal počas ázijského obchodovania na 1,0450 USD/ 1 EUR a už do začiatku obchodovania v Európe vstúpil pod hranicou 1,04 USD/1 EUR, kde sa však jeho cesta nadol nekončila. V popoludňajších hodinách sa kurz nachádzal na úrovni 1,0388 USD/1 EUR s menšou korekciou z 1,0380 USD/1 EUR. Počas ďalšieho obchodovania nastal na trhu obrat, keď kurz počas krátkej chvíle vzrástol až na 1,0438 USD/1 EUR. Podľa Zuzany Rafajovej z dílingu ING Barings toto posilnenie eura vyvolal nákup približne 100 miliónov eúr kanadskej centrálnej banky (Royal Bank of Canada), kurz však v zápätí korigoval a o 16.00 h sa nachádzal na úrovni 1,0414 USD/1 EUR.
V tomto týždni možno podľa analytikov očakávať ďalší prepad eura na nové minimá voči doláru najmä pre očakávané správy o hospodárskom vývoji talianskej a španielskej ekonomiky. Ich výsledky by mali podporiť negatívne vyhliadky eurozóny, čo môže podkopať krehkú dôveru investorov v menu, ktorá premiérovo vstúpila na svetové devízové trhy v januári 1999. Japonský jen včera podobne ako v pondelok oslaboval, keď postupne zo 120,2 JPY/1 USD strácal na hodnote a v priebehu dňa zaznamenal svoje minimum 120,67 JPY/1 USD. Nervozita charakteristická pre obchodovanie s japonskou menou súvisí so špekuláciami o intervenčnom návrate Bank of Japan na trh. V pondelok predala centrálna banka približne 7 mld jenov v obave z posilňovania jenu, ktoré by mohlo negatívne ohroziť šance na znovuoživenie ekonomiky.
TASR, MICHAL NALEVANKO