Ako hodnotia členovia OBSE, EÚ a Rady Európy zákon v porovnaní s podobnými zákonmi v iných štátoch?
"My sme neskúmali súvzťažnosť s inými zákonmi v iných štátoch. Je dôležité rešpektovať medzinárodné normy a je dobré, že na základe vzájomnej dohody sa tento zákon a jeho iné upravujúce normy používajú v ním ustanovených veciach pred ustavením zákona. Po tejto úprave predstavitelia OBSE aj EÚ súhlasili s verziou návrhu zákona, ktorý koncom júna predkladáme do vlády a následne do parlamentu."
Znamená to, že sú tam zakomponované aj doplňujúce požiadavky SMK, ktoré sa upresňovali na minulotýždňovej koaličnej rade?
"Nie, pretože SMK predloží svoj zákon do parlamentu."
Vníma EÚ a OBSE spor v koalícii v súvislosti s týmto zákonom?
"Skôr boli prekvapení neočakávanou a neštandardnou iniciatívou SMK. Najmä po vysvetlení, že koaličné vzťahy vo vláde sa nemenia."
V čom videli neštandardnosť tej iniciatívy?
"V tom, že zákon, o ktorom sme diskutovali, je výsledkom dohody a pritom SMK predkladá do NR SR iný zákon."
Nie je neštandardná skutočnosť, že tri strany koalície uvažujú o prijatí zákona aj bez podpory vládnej SMK zastupujúcej najsilnejšiu menšinu v SR? Neohrozí to pozíciu SR v zahraničí, ktorú nová vláda po voľbách posilnila?
"V žiadnom prípade to neohrozí postavenie SR v zahraničí."
Môže to vyhrotiť situáciu vo vláde alebo v koalícii?
"Pokiaľ viem, niektorí predstavitelia SMK sa vyjadrili, že vôbec nemajú pripomienky."
Ktorí?
"Tí, čo sú podpísaní pod zákonom."
Na Slovensku sa diskusia o tomto zákone otvorila už dávnejšie. Prečo ste ako jeho predkladateľ pred európskymi inštitúciami doteraz u nás doma v diskusii nevystupovali?
"Pretože zatiaľ išlo o dohody funkcionárov politických strán, ktorí mali prijať rámec zákona. Ten predkladá ministerstvo kultúry. A kým sa viedli politické diskusie, my sme pracovali." DAŠA MATEJČÍKOVÁ