j činnosti. Hovory pomocou týchto mobilov sa totiž nedajú vystopovať.
Podľa britskej BBC brazílsky prezident Fernando Henrique Cardoso označil mobily za „nástroj kriminality“ po vražde populárneho primátora Sao Paula. Regulačné orgány v krajine pritom v súčasnosti rokujú s predstaviteľmi súdov, či by vláda mohla zakázať predaj predplatných kariet.
Obavy z týchto kariet sa začali zjavovať, keď vo februári minulého roku prepukli nepokoje v brazílskych väzniciach, do ktorých sa zapojilo 20-tisíc väzňov z 29 väzníc. Podľa vyšetrovateľov väzni zorganizovali takúto masovú akciu vďaka mobilom s predplatnými kartami, ktoré im niekto prepašoval do cely.
Podľa analytikov by mal zákaz predplatných kariet na telekomunikačný sektor veľmi zlý dosah. Brazílski prevádzkovatelia mobilných sietí totiž majú hlavný príjem práve z týchto služieb. Vzhľadom na to, že toto opatrenie by sa stretlo so silným odporom, analytici predpokladajú, že sa ho vláde nepodarí presadiť. Akcie dvadsiatich mobilných operátorov aj napriek tomu klesli.
Analytici si myslia, že krajina má ešte jednu možnosť - prikázať mobilným operátorom, aby zaviedli systémy, ktoré by boli schopné vystopovať predplatné karty. Znamenalo by to však veľké investície zo strany operátorov. Na druhej strane by vláda podľa BBC chcela nainštalovať na väzniciach zariadenia, ktoré by znemožnili väzňom používať mobily.
Predplatné karty si nevyžadujú žiadnu registráciu a podľa BBC sa stali populárne hlavne v ekonomicky menej rozvinutých krajinách. V Brazílii má podľa odhadov skoro 20 miliónov ľudí predplatné karty a len menej ako 10 miliónov ľudí platí za mobily faktúrami. Brazílčania uprednostňujú tieto telefóny pre nízke príjmy a problémy so splácaním dlhov. (gk)