TERORISTOVI
Izrael včera zakázal vstup na územie Predjordánska Palestínčanovi Abú Daúdovi, zapletenému do únosu izraelských športovcov na olympijských hrách 1972 v Mníchove. Daúd, ktorý sa v súčasnosti nachádza v Jordánsku, má trvalý pobyt na území Predjordánska. V roku 1996 získal povolenie izraelských úradov na návrat do vlasti, aby sa mohol zúčastniť na zasadnutí Palestínskej národnej rady - najvyššej politickej inštitúcie Palestínčanov. Po tom, čo na neho vydali začiatkom júna nemecké justičné orgány nový zatykač, odchádzajúci izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodol o zákaze jeho vstupu na palestínske územie a o odňatí špeciálneho povolenia, ktoré mu umožňovalo pohybovať sa po celom území Predjordánska a v pásme Gazy.
POKRAČUJÚCE NAPÄTIE V AFRICKOM ROHU
Veľké straty na oboch bojujúcich stranách si vyžiadali sobotňajšie nové zrážky medzi Eritreou a Etiópiou. Oba africké štáty od mája 1998 súperia o ovládnutie 390 štvorcových kilometrov skalnatého územia na spoločných hraniciach. Eritrea uviedla, že od stredy tohto týždňa jej vojaci zabili 2000 etiópskych vojakov a zranili ďalších 4000, pričom zničili niekoľko nepriateľských helikoptér a tri tanky. Podľa informácií eritrejského ministerstva zahraničných vecí sa najnovšie boje koncentrovali na oblasti hraničných riek Mereb a Setit. Etiópia obvinila Eritreu zo zodpovednosti za vzplanutie vojnového konfliktu, ktorý už trvá jeden rok.
CHEMICKÉ ZBRANE
VO VOJNE O KAŠMÍR
Pakistan včera obvinil Indiu, že pri útokoch na pozície pakistanských povstalcov v spornom kašmírskom regióne používa chemické zbrane, ktoré dráždia pokožku a spôsobujú dusenie. Ako uviedla pakistanská televízia, nasadenie chemických zbraní je podľa Islamabadu dôkazom neúspechov Indie v doterajšej kampani proti povstalcom. Pakistanský minister zahraničných vecí Sartadž Azíz vyzval cez víkend na mierové riešenie konfliktu medzi Indiou a Pakistanom týkajúceho sa Kašmíru. Zároveň však zdôraznil, že v prípade potreby je Pakistan pripravený brániť sa. Islamabad chce v podstate mier, avšak v prípade vojny je schopný brániť hlavné národné záujmy, vyhlásil Azíz po vyše hodinovom rozhovore s indickým ministrom zahraničných vecí Ďžašvantom Singhom.
ZÁPLAVY V BRAZÍLII
Vyše milióna ľudí je odrezaných od okolitého sveta záplavami na severovýchode Brazílie, informovali ešte v sobotu miestne úrady. Situácia je natoľko zlá, že v desiatich okresoch pralesom pokrytého brazílskeho štátu Pará musela civilná obrana v piatok vyhlásiť stav ohrozenia. Predstavitelia civilnej obrany v správnom meste štátu Belem informovali, že druhá najdlhšia rieka sveta - Amazonka - sa vyliala zo svojich brehov a zaplavila rozsiahle oblasti regiónu. V dôsledku záplav bolo takmer 20 000 ľudí donútených opustiť svoje domovy, pričom stovky chatrčí zmietli prívaly vody. V súvislosti s prírodnou katastrofou sa brazílske zdravotnícke organizácie obávajú vypuknutia chorôb, ako je malária, týfus a žltá horúčka. Pred dvoma rokmi si rozsiahle záplavy v brazílskom štáte Minas Gerais vyžiadali najmenej 70 obetí a 40-tisíc ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Veľké záplavy vtedy postihli aj štát Rio de Janeiro, kde sa taktiež zrútilo veľa mostov a domov.
(TASR)