"Dosiahli sme náš cieľ najprecíznejším použitím leteckej sily v histórii," povedal americký minister obrany William Cohen krátko po zastavení bombardovania Juhoslávie. Bývalý republikánsky senátor a špecialista na obrannú politiku tak vyjadril iba časť názorov amerického politického spektra.
Od začiatku leteckej kampane, teda od dvadsiateho štvrtého marca, jedna časť amerických politikov neustále navrhovala, aby prezident Bill Clinton premýšľal veľmi vážne o vyslaní pozemných vojsk do Kosova. Po zuby vyzbrojené armády NATO vedené údernou päsťou Ameriky sa mali stretnúť v priamom boji so štyridsaťtisícovou srbskou armádou vyzbrojenou ťažkou technikou. Teraz sa ukazuje, že Ameriku by bol čakal v Kosove podľa všetkého nový Vietnam. Srbskí vojaci, ktorí etnicky čistili provinciu od kosovských Albáncov, boli odhodlaní položiť životy za Slobodana Miloševiča. Za vodcu, ktorý ich všetkých podviedol. A tak do diskusie západných politikov a vojakov logicky vstúpili aj názory Madeleine Albrightovej, ministerky zahraničia, ktorej ako rodenej Češke nemožno uprieť, že by necítila aj vnútorne povahu obyvateľov Balkánu.
Amerika možno až neskôr pochopí, že práve Madeleine Albrigtová zachránila životy mnohým mladým mužom nielen z USA, ale aj ostatných štátov aliancie. Možnože by sa konflikt vstupom pozemných vojsk NATO skončil oveľa skôr. Ale ide iba o predpoklad v hlavách stratégov sediacich v pracovniach za počítačmi. Balkánsky terén dokáže priniesť také nástrahy, aké na amerických vojakov nečíhali možno ani vo Vietname, a už vôbec nie v čase perzskej vojny. A tak aj vďaka tlaku ministerky zahraničia sa prezident Bill Clinton rozhodol použiť súčasnú bojovú technológiu a uchrániť tak živú silu NATO od strát.
Stratégia sa napokon ukázala ako víťazná. Počas leteckej kampane nezahynul ani jeden pilot priamo v nasadení. Aliancia zaznamenala iba stratu dvoch pilotov helikoptéry Apache počas cvičného letu nad Albánskom. Táto stratégia, ktorá nemá v histórii zatiaľ obdobu, sa určite stane nielen predmetom rozboru vojenských špecialistov, ale bude slúžiť aj politikom. Intelektuáli ju už rozoberajú zo všetkých strán a mnohí tvrdia, že ak sa niektorá krajina rozhodne vstúpiť do vojny, musí byť pripravená aj na vlastné obete. Lenže v čase vojenskej supertechnológie sa ukazuje, že konflikt môže mať aj podobu práve skončenej leteckej kampane nad Juhosláviou. Bojové lietadlá napriek tomu, že nemohli spočiatku naplno ukázať svoju silu vzhľadom na nepriaznivé počasie nad Balkánom, napokon dokázali svoje prednosti a pritlačili Belehrad ku kapitulácii...
MICHAL HAVRAN