
Piešťanské kúpele sú jedným z najlukratívnejších rehabilitačných a rekreačných stredísk v strednej Európe. Investori za ne pravdepodobne ponúknu sumu výrazne prevyšujúcu miliardu korún. FOTO - ARCHÍV TASR
Hĺbkový audit v kúpeľoch Piešťany vykonalo sedem spoločností.
Podľa informácií denníka SME ponuku nepredložil jeden z najvážnejších kandidátov - firma Africa-Israel, ktorá je veľkým prevádzkovateľom kúpeľov a hotelov v Stredozemí. Naopak, svoju ponuku akvizície majoritného podielu v piešťanskom letovisku s kapacitou 1600 izieb oficiálne potvrdil maďarský Danubius. Táto firma už prevádzkuje kúpele v Mariánskych Lázňach a Societatea Balneoclimaterica Sovata v rumunskej Transylvánii.
Ďalším zo zúčastnených záujemcov je záhadná spoločnosť, ktorá vyhrala pôvodný tender na jeseň minulého roku. Táto firma vtedy ponúkla za piešťanské kúpele 1,9 miliardy, čo bolo najviac, ale FNM označil tender za neúspešný a vyhlásil nový. Dôvodom bolo podozrivé preukázanie solventnosti.
Výberovej komisii sa na tomto záujemcovi nepáčilo, že peniaze, ktoré sľuboval zaplatiť za kúpele, mali na účet FNM pritiecť z banky so sídlom v tureckej časti Cypru. Komisia požiadala o názor centrálnu banku, ktorej sa táto forma finančného krytia nezdala dôveryhodná.
Mená zvyšných dvoch záujemcov sú zatiaľ neznáme, no podľa neoficiálnych informácií by za jedným z nich mohla stáť slovenská finančná skupina špekulujúca s krátkodobými investíciami. V tejto súvislosti sa hovorilo o Penta Group. „Nie, nie sme v tom obchode,“ dôrazne poprela hovorkyňa Penty Andrea Straková.
Privatizačná komisia nebude podľa Lesajovej pri výbere investora zohľadňovať iba ponúknutú cenu. „Cena je, samozrejme, jedným z najvplyvnejších faktorov, ale komisia bude prihliadať aj na know-how záujemcu v oblasti hotelierstva,“ tvrdí Lesajová. Meno nového majiteľa väčšinového balíka akcií Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany by mal fond ohlásiť do 14. marca.
TOMÁŠ VELECKÝ