
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
mohli by to urobiť aj individuálne. Premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že Mečiarovi nepomôže žiadny papier a len hľadá spôsob ako vymazať pamäť ľudí. Z vládnych strán na snahu HZDS kladne odpovedala len SOP. Hovorili sme o tom s jej predsedom PAVLOM HAMŽÍKOM.
Je nevyhnutné podpisovať nejaký dokument?
„Nie je nevyhnutné, aby sa to robilo presne touto formou. Vzhľadom na to, že naše členstvo v Európskej únii a NATO je mimoriadne dôležité, treba vyjsť v ústrety tým politickým subjektom, o ktorých sa v minulosti pochybovalo, že to s podporou nášho členstva myslia vážne.“
Nemyslíte si, že HZDS potrebuje ešte pred voľbami vyriešiť otázku zostavenia budúcej vlády, a preto núti vládne strany podpísať takéto vyhlásenie?
„Nemyslím si to. Skôr je to o jednoznačnosti vyjadrení HZDS. Nedávno bola podpora vstupu do NATO viac ako 30 percent. Jej zvýšenie nad 50 percent súvisí aj s tým, že predstavitelia HZDS sa k členstvu NATO vyjadrujú jednoznačne a dostatočne dôveryhodne. Samozrejme, sú tu aj stranícke kalkulácie. Tie však vidím aj v odmietavých stanoviskách strán, ktoré možno kalkulujú s tým, že ďalšie voľby by mali byť o tom, kto je tu dobrý a kto zlý. Ja si to nemyslím. Nikto tu nie je celkom zlý a nikto tu nie je celkom dobrý. Aj predstavitelia tejto koalície stratili legitimitu zopakovať si scenár z roku 1998. Nakoniec, ani nie je potrebný. Celá krajina sa pohla smerom k naplneniu zahraničnopolitických ambícií a tento proces sa nedá zastaviť. Môže sa však spomaliť.“
Súhlasíte teda aj s tým, že predseda HZDS by vďaka spomínanému dokumentu získal argument, že nie je dôvod ho ďalej spochybňovať?
„Chápem to skôr ako sebareflexiu hnutia aj predsedu HZDS.“
V roku 1997 ste odišli z Mečiarovej vlády pre zmarené referendum. Váš dnešný postoj mnohých vládnych politikov prekvapuje. Zmenil sa Pavol Hamžík alebo Vladimír Mečiar?
„Prekvapuje to len tých, ktorí sú jednoznačne politicky zaradení. Stojím si za dôvodmi, pre ktoré som odišiel v máji 1997 z vlády.“
Kto sa zmenil vy alebo Mečiar?
„Ak hnutie uzná svoj postoj k referendu za chybný a zmení argumentáciu, ktorá sa stáva dôveryhodnou, určite sa zmenilo hnutie a došlo teda k posunu aj v myslení predsedu HZDS.“
Treba mu dať šancu na reparát, aj keď zlyhal v takej základnej veci, ako je integrácia?
„Treba dať šancu Slovensku. Nejde o politický boj. Kto to takto chápe, škodí záujmom štátu.“
Je SOP pripravená podpísať dohodu o nemennosti integrácie napríklad len s HZDS či Smerom bez ďalších vládnych strán?
„Áno. Podpis je len formalita, dôležitá je aktivita smerom k členstvu v NATO. Sústreďujeme sa len na formálny akt a jeho vťahovanie do politického boja.“
Je to formalita, ale dôležitá. Už dlhé týždne je agendou Vladimíra Mečiara.
„Som radšej, že jeho agendou je toto ako kroky proti členstvu v NATO.“
Je súhlas s návrhom predsedu HZDS o podpise deklarácie signálom k budúcej spolupráci SOP a HZDS
„Je signálom k podpore členstva v NATO.“
Uvažuje SOP a HZDS o spolupráci?
„Žiadne rokovania sa neuskutočnili. Sme súčasťou tejto vládnej koalície, máme zodpovednosť na štyri roky.“
V politickom prostredí sa šíria informácie, že mierite k HZDS. Viete o tom?
„Neviem, kto ich rozširuje. Počítam si tým, že médiá majú svojich politických favoritov a že budú využívať všetky príležitosti konkurentov diskreditovať. V koalícii sa to deje od začiatku a toto môže byť jeden z dôvodov týchto informácií.“
Predpokladám, že SOP chce byť v parlamente. Ale koalícia alebo integrácia ľavicových strán neprichádza do úvahy. V SDĽ na to nie je vôľa. Nie je to takmer neriešiteľná situácia?
„Žiadna situácia nie je neriešiteľná. My riešenie nájdeme. Nebudem prezrádzať viaceré smery nášho myslenia. Priznávam, že situácia v stredovo-ľavicovom priestore je zložitá. Podobne je na tom aj pravica.“
Je odvážne povedať, že ak by HZDS poskytlo SOP miesta na kandidátke, prijali by ste to?
„Tak isto sa môžete spýtať, či by sme prijali miesto na kandidátke KDH. O týchto veciach sme neuvažovali. Určite by sme neprijali miesta na kandidátke SDKÚ.“
IGOR STUPŇAN