
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
ami obchodníkov.
S nápadom, aby boli obchody v nedeľu zatvorené, prišli cirkvi. Ak prieskum ukáže, že je vôľa obmedziť otváracie hodiny, ministerstvo je pripravené pripraviť príslušný zákon. Zatiaľ by podľa Haracha takéto obmedzenie predaja nebolo dobré: „Podklady a stanoviská, ktoré zatiaľ máme, hovoria, že v tomto okamihu by to malo výrazný negatívny dopad najmä na zamestnanosť.“
Obchodníci nemajú jednotný názor, zhodujú sa v tom, že sa chcú prispôsobiť spotrebiteľovi. „Ak sú zákazníci, ktorým vyhovuje nedeľný nákup, tak by sme im mali vyjsť v ústrety, kým nás zákon neobmedzí,“ povedal prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak.
Na Slovensku dnes oficiálne pripadá na tisíc obyvateľov 430 metrov štvorcových predajnej plochy, kým v ČR je to 990 metrov štvorcových a priemer krajín Európskej únie je 1000 metrov. Prístup obyvateľov k službám ešte nie je dostatočne pohodlný. „Neuzatvárame sa pred tým, aby nedeľa bola dňom oddychu a relaxu. Ale dnes to vidím inak,“ hovorí Konštiak.
Jednotný názor na obmedzenie nedeľného predaja nemá ani Slovenský zväz spotrebných družstiev, ktorý združuje najmä menšie predajne potravín. „V nedeľu a vo sviatky by mali byť obchody zatvorené. A keď aj budú v nedeľu otvorené, tak by to nemalo byť stále, od nevidím do nevidím. Naším prvoradým cieľom je ale slúžiť zákazníkovi,“ povedal predseda zväzu Martin Katriak.
„Veľké hypermarkety môžu zamestnancov v trojzmennej prevádzke zaplatiť lepšie. Keď chce malý obchodník prežiť na trhu, tak je často rád, že môže mať otvorené aj v sobotu a nedeľu,“ povedala generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová. Živnostníci by neboli proti istej regulácii, ale najskôr o niekoľko rokov, keď sa ustáli trh a nákupné zvyklosti spotrebiteľov.
Prieskum by do dvoch mesiacov malo pripraviť ministerstvo v spolupráci so zväzmi, odbormi a obchodnými školami. (mar)