Príbeh jednej z najväčších japonských bánk - Long Term Credit Bank (LTCB), ktorá sa v súvislosti s vysokými stratami musela stať štátnou, aby vôbec prežila, speje k vyvrcholeniu. Japonskí vyšetrovatelia včera zatkli troch popredných predstaviteľov tejto spoločnosti pre podozrenie z falšovania hospodárskeho výsledku banky a skresľovania skutočnej výšky klasifikovaných úverov. Bývalý prezident LTCB Katsunobu Onogi podľa polície spolu s ďalšími dvoma riaditeľni úmyselne uvádzal nižší objem stratových pohľadávok, ktorých oficiálne vykázaný objem k záveru finančného roka 1997/1998 (ukončeného 31. marca minulého roku) dosiahol približne 200 mld jenov (asi 1,7 mld USD). Kameňom úrazu je, ža i za takéhoto stavu dokázali zatknutí manažéri banky presvedčiť rozhodujúcu časť akcionárov, aby vyplatili štedré dividendy. Banka navyše nevytvorila žiadne oprávky na zlé úvery, hoci na výplatu dividend sa jej manažmentu podarilo vyčleniť asi 46 mld jenov.
Škandalózne obvinenie bývalých šéfov banky je výsledkom vyšetrovania japonskej Financial Supervisory Agency (FSA) - štátnej agentúry, ktorá vykonáva dohľad nad bankovým trhom. Kroky FSA sú pod drobnohľadom bánk a investorov aj v západnej Európe a v USA, kde agentúra vytrvalo hľadá aj potenciálnych spojencov, ktorí svojim japonským klientom (vrátane LTCB) napomáhali pri kamuflovaní komplexných finančných transakcií. Japonský dohľad sa už vrhol na niektoré známe mená svetového finančného neba, medzi iným aj Credit Suisse, Lehman Brothers či Creswell. Podľa kuloárnych správičiek by napr. Credit Suisse mal v minulosti napomáhať skrývaniu skutočných strát nielen LTCB, ale i Nippon Credit Bank.
Silný tlak dozorných orgánov na LTCB by mohol podľa západných bankárov viesť k rozpútaniu veľkej vlny nových súdnych sporov a žalôb. "Ak sa manažéri LTCB budú obávať o svoje osudy, určite nebudú chcieť do svojich vôd vpustiť zahraničné ryby," tvrdia západní bankári.
MICHAL TURČAN