Francúzsko - V kampani prevažovali domáce témy. Voľby sú skúškou pre extrémnu pravicu, ktorú teraz reprezentujú "dva" Národné fronty.
Fínsko - Napriek tomu, že prevezme predsedníctvo EÚ 1. júla, záujem o európske záležitosti je veľmi nízky, očakáva sa len 37-percentná účasť.
Grécko - Voľby sú skúškou dôvery vo vládnych socialistov, ktorých opozícia kritizuje v dôsledku podpory bombardovania NATO v Juhoslávii.
Luxembursko - Bývalý predseda EK Jacques Santer sa na čele kandidátky kresťanských demokratov uchádza o členstvo v parlamente a sú dobré šance, že získa novú prácu v Bruseli.
Nemecko - Vôbec prvá účasť nemeckých vojakov v ozbrojenom konflikte od vojny môže uškodiť menšiemu koaličnému partnerovi, Zeleným.
Rakúsko - Diskusia sa viedla hlavne o neutralite, pre ktorú Viedeň odmietla neposkytnúť vzdušný priestor počas operácie NATO v Kosove.
Švédsko - Účasť sa očakáva nízka napriek tomu, že sa v krajine vášnivo diskutuje o tom, či prijať, alebo neprijať európsku menu euro.
Portugalsko - Mario Soares, bývalý premiér a prezident, sa vrátil z dôchodku, pomohol socialistom. Tí sú rovnako ako sociálni demokrati za hlbšiu integráciu do EÚ.
Taliansko - Kampaň sa točila hlavne okolo ekonomických problémov a Kosova. Predseda Európskej komisie Romano Prodi a bývalý premiér dúfa, že voľby prispejú k vzostupu jeho novej centristickej demokratickej strany.
Veľká Británia - Konzervatívna opozícia sa snaží premeniť hlasovanie na referendum o spoločnej európskej mene, pričom vládna Labouristická strana Tonyho Blaira sa tejto téme v kampani zámerne vyhýbala. Viac ako dve tretiny voličov tu vôbec nevedia, čo vlastne voľby do EP sú.
(REUTERS, r)