a NATO o sťahovaní srbských síl z Kosova. Televízia žiadne podrobnosti neuviedla. Hlásateľka, navyše, tvrdila, že dohoda bola podpísaná medzi JZR a OSN za prítomnosti podpisu Ruska. Ukázala niekoľko záberov z Kumanova, kde od soboty rokovali generáli NATO a Juhoslávie, na záberoch sa však objavili len tí juhoslovanskí. Podobne interpretoval dohodu vedúci juhoslovanskej delegácie, generál Svetozar Marjanovič - podpísanie dohody je vraj "víťazstvom juhoslovanskej politiky mieru a víťazstvom jej prezidenta Slobodana Miloševiča". "Delegácia juhoslovanskej vlády rokovala s tímom, so zástupcami OSN a medzinárodnými organizáciami, t. j. silami medzinárodnej bezpečnosti," povedal Marjanovič.
V Belehrade vypukla v stredu večer oslavná paľba do vzduchu, po meste sa prevážali trúbiace autá. Nočnú oblohu križovali oranžové záblesky striel protileteckej obrany a v rôznych častiach zväčša tmavého mesta sa ozývali dávky z ručných zbraní. Po prvý raz po 78 dňoch nemala paľba protileteckých kanónov nič spoločné so strelami a bombami NATO. Belehradčania vyšli na balkóny, najprv z obavy z ďalšieho náletu, a potom jedna zo žien vykríkla: "Oslavujú koniec vojny!" Traumatizované dvojmiliónové mesto reagovalo spontánne - ľudia v uliciach mávali juhoslovanskými vlajkami. Na uliciach sa tiež ozývala hlasná hudba. Podľa nezávislej agentúry Beta sa oslavná paľba ozývala aj v Niši, Novom Sade, Kragujevaci, Bore, Leskovaci a Prištine, ktoré boli ťažko zasiahnuté bombardovaním NATO.
KOSOVSKÍ ALBÁNCI
SÚ OSTRAŽITÍ
Kosovskí utečenci, ktorí čakajú, až sa budú môcť po odchode srbských síl vrátiť domov, reagovali na možnosť, že sa tak stane už čoskoro, ostražito. "Prezident Slobodan Miloševič vždy skúša triky. Nebudeme sa hneď cítiť bezpečne," hovorí 18-ročné dievča v utečeneckom tábore pri Skopje. Keď sa v stredu večer objavili prvé správy o podpise dohody, bolo vidieť len málo radosti - väčšina utečencov už ležala a málokto mal prístup k rozhlasu alebo televízii. "Ľudia si budú musieť na túto správu najprv zvyknúť," hovorí 30-ročný Beni, ktorý prišiel do Macedónska pred mesiacom. "Nikto sa nezačne hneď baliť na cestu domov." Niektorí hovoria, že aj napriek odchodu Srbov je sotva čo oslavovať. "Naše životy boli zničené. Pýtame sa, čo nájdeme, keď prídeme domov," hovorí 40-ročná žena v domácnosti. Rahman Couanaj, lekárnik z Prizrenu, ktorý je teraz s rodinou v albánskom Kukeši, je opatrne optimistický. "S podporou medzinárodného spoločenstva sa teraz cítim optimistickejšie, hoci musíme vyčkať, ako to bude fungovať v praxi," hovorí. Jeho žena Miradie myslí na to, či bude môcť albánska väčšina v Kosove spolunažívať so srbskou menšinou po tom, čo tu napáchali srbské sily. "Ako Albánci sme rukou Srbov veľa vytrpeli," vraví, snažiac sa zadržať slzy. Všetci kosovskí Srbi budú musieť odísť z Kosova, dodáva.
SRBI V KOSOVE
MAJÚ STRACH
Srbská agentúra Beta uviedla, že Prištinu navštívil Gorica Gajevič, generálny tajomník vládnej Socialistickej strany Srbska, a snažil sa srbských občanov presvedčiť, aby neutekali zo strachu pred odvetnými útokmi Albáncov. "Podľa rôznych zdrojov je v Kosove asi 100 000 až 150 000 Srbov. Prílev srbských utečencov skomplikuje všetky snahy úradov prezentovať prijatie mierovej dohody ako úspech vládnej politiky," mieni Beta. "Zdroje v Prištine hovoria, že miestni Srbi sú už pripravení odísť zo strachu pred represiami Albáncov," dodáva. Gajevič navštívil mimoriadne zasadanie univerzitnej rady na prištinskej univerzite a snažil sa presvedčiť srbských učiteľov, aby zostali na svojich postoch, údajne, aby sa i srbské obyvateľstvo cítilo bezpečnejšie. Srb, ktorý dlho žije v Prištine, tvrdí, že väčšina jeho kolegov sa chystá aspoň načas opustiť mesto, pretože majú strach z pomsty. "Najprv musíme odtiaľto odísť. Uvidíme, čo bude. Možno sa vrátim neskôr," hovorí.
ODCHÁDZAME
A VŠETKÝCH VÁS ZABIJEME!
Etnickí Albánci v Prištine telefonicky informovali, že v meste sa včera ozývala streľba a vyskytli sa prípady rabovania. Obyvatelia, ktorých kontaktovali zo susedného Macedónska, uviedli, že z mesta odchádzalo niekoľko vozidiel s vojenskými značkami, na niektorých vraj bol nakradnutý tovar od konzerv až po nábytok. "Strieľa sa do vzduchu. Veľa sa strieľa. Počujem automatické zbrane a pištole," povedal albánsky univerzitný profesor. "Niektoré domy horia." Tlačová agentúra Kosovarpress v Bruseli uviedla, že mali dva telefonáty z Prištiny od vystrašených obyvateľov. Telefonujúci, ktorí boli na linke len krátko, hovorili o horiacich domoch v študentskej štvrti. Ozbrojenci, ktorí vnikali do albánskych domov v centrálnej Prištine a v študentskej štvrti, vraj kričali: "Odchádzame a všetkých vás zabijeme."
(REUTERS, ČTK, r)