Už iba štyri dni zostávajú do vyvrcholenia spacefunkovej mánie napínanej až na prasknutie skupinou Jamiroquai, ktorá v pondelok prostredníctvom vydavateľstva Sony Music uvedie na trh svoj dlhoočakávaný nový album Synkronized. Zatiaľ máme čas pozrieť sa na tri horúce porcie kvalitného rocku zo súčasného katalógu tejto firmy.
Skupina Creed z floridského mestečka Tallahassee vydala svoj debutový album My Own Prison ešte pred dvoma rokmi na vlastné náklady 6000 dolárov. Nahrávací gigant si ho zaradil do distribúcie s oneskorením a chňapol po ňom vďaka predaju troch miliónov nosičov i priaznivým referenciám zo živých vystúpení štvorice považovanej za jednu z najlepších koncertných kapiel súčasnosti. So seattleskou klasikou Pearl Jam, ktorá na tomto tróne v hodnotení kritiky kraľuje najčastejšie, spája Creed aj výrazný vokál Scotta Stappa príbuzný s frázovaním Eddieho Veddera. Stapp sa dal dokopy v roku 1995 na vysokej škole s gitaristom Markom Tremontim, basgitaristom Brianom Marshallom a bubeníkom Scottom Phillipsom. Štýlu grunge do dohasínajúceho tela vdýchli progresívny rockový sound, do žíl mu vliali infúziu tradičného bigbítu a rebelantskú dravosť podčiarkol záverečnou mixážou Ron Saint-Germain, ktorému stačilo zúročiť skúsenosti zo spolupráce so skupinou Soundgarden.
Hoci britské kvarteto Reef vzniklo v roku 1993 v Londýne, okupuje štúdiá v Los Angeles a dodnes pôsobí v obsadení Gary Stringer (spev), Kenwyn House (gitara), Jack Bessant (basgitara) a Dominic Greensmith (bicie). Dôležitým mužom v pozadí aj pri treťom albume Rides zostal producent George Drakoulias, niekdajšia šedá eminencia labelu Def Jam podpísaná pod produkty Beastie Boys či Primal Scream. V roku 1994 zahrali Reef v Royal Albert Hall pred pesničkárom Paulom Wellerom, ktorému udreli do uší demonahrávky nádejnej skupiny, a na jeho odporúčanie bol o pár mesiacov na svete debut Replenish. Kapele prischla nálepka Led Zeppelin 90. rokov, druhý album Glow (1997) ju len potvrdil a singel Place Your Hands, ktorý Stringer napísal po smrti svojho starého otca, obletel svet. Novinka pokračuje v tradícii hutného rocku špikovaného melanchóliou a osobitým hlasom lídra.
Grunge trio Silverchair v zložení Daniel Johns (spev, gitary), Chris Joannou (basgitara) a Ben Gillies (bicie) sa sformovalo v austrálskom Newcastli v roku 1992. Všetci traja mali iba pätnásť, keď o tri roky neskôr nahrali prvotinu Frogstomp, a svojich školských začiatkov sa nedokážu zbaviť dodnes. Aj nový album Neon Ballroom, ktorému ešte predchádzal komplet Freak Show (1997), je typickou ukážkou údernej stredoškolskej kapely schopnej zabrnkať jednoduchými popevkami na strunu svojich spolužiakov, trafiť sa vypracovanými aranžmánmi do nôty rodičov i generačne vzdialených učiteľov a prenikavou razanciou osloviť protestantsky naladených záškolákov v bandách z okrajových štvrtí. Nie nadarmo si členovia skupiny vyslúžili titul nekorunovaných majstrov zvukového sochárstva, ktorí rúcajú hudobné bariéry a z ich popola oživujú prekvapujúce symbiózy. Nový repertoár ozvláštňuje účinkovanie symfonického orchestra mesta Sydney a vzácnym hosťom úvodnej skladby Emotion Sickness je schizofrenický klavirista David Helfgott, ktorého životné osudy preslávil film Žiara. DALIBOR HLADÍK