Istý sudca z americkej Kalifornie prišiel na zaujímavý spôsob, ako dodať väčšiu účinnosť povinným verejnoprospešným prácam, ktorými sa v tomto štáte trestajú menšie priestupky. Každý previnilec musí mať odteraz pri výkone trestu na ušiach discman so svojou najneobľúbenejšou hudbou. Dozorcovia si túto inováciu veľmi pochvaľujú. Ich nedobrovoľní zverenci vraj pracujú s oveľa väčšou vervou ako predtým, lebo nahromadený hnev nad tým, čo sa im valí do uší, im dodáva energiu. Vari jedinou nevýhodou je, že od zavedenia tohto doplnkového trestu sa medzi delikventmi v oveľa väčšej miere rozmohlo vulgárne vyjadrovanie.
NAJSTARŠIE STOPY
V jaskyni Chauvet v juhovýchodnom Francúzsku objavili archeológovia najstaršie ľudské stopy na svete, staré 20 000 až 30 000 rokov. Oznámilo to včera v Paríži francúzske ministerstvo kultúry. V komuniké ministerstva kultúry sa uvádza, že nájdené stopy sú najstaršími odtlačkami Homo sapiens sapiens na svete. Ministerstvo zatiaľ neupresnilo, či ide o odtlačky rúk, alebo nôh. Jaskyňu Chauvet, obsahujúcu vzácny nález ľudských stôp, objavili 18. decembra 1994 pri la Combe d‘Arch v departmente ArdŹche. Nový výskum jaskyne vedený Jeanom Clottom, špecialistom na jaskynnú archeológiu, od 3. do 18. mája tohto roku vyniesol na svetlo sveta aj jaskynné maľby bizónov, koní, mamutov, nosorožcov a iných zvierat. Počet nájdených malieb v jaskyni Chauvet sa tak zvýšil na 447.
V OKOLÍ RÍMA NAŠLI 270 ETRUSKÝCH HROBIEK
Dovedna 270 veľmi dobre zachovaných etruských hrobiek, pochádzajúcich z deviateho až tretieho storočia pred naším letopočtom, odkryli v uplynulých týždňoch členovia Finančnej brigády v lokalite Cerveteri, vzdialenej 40 kilometrov od talianského hlavného mesta Rím. Hliadka brigády pred troma mesiacmi pristihla vykrádačov hrobov pri hĺbení jám na mieste nazývanom Laguetto. Po začatí intenzívnych výkopových prác archeológovia odkryli v tejto zóne až 200 hrobiek, ktoré Etruskovia vykopali približne v deviatom až ôsmom storočí pred n. l. Sedemdesiat ďalších, datovaných do obdobia medzi siedmym a tretím storočím pred n. l., objavili v známej archeologickej zóne "veľkých hrobiek". Pôvod starovekého národa námorníkov je opradený tajomstvom. Na talianskom pobreží pristáli približne v deviatom storočí pred n. l. V siedmom storočí pred n. l. úplne ovládli oblasť Latia v okolí Ríma. (TASR)