Na to, čo sa dnes v Európe deje, musíte mať nielen silné nervy, ale navyše ozaj silný žalúdok. Pentagon, skúmajúc satelitné fotografie, Európe oznamuje, že môže byť predsa len optimistickejšia než včera. Podľa jeho názoru to predsa len vyzerá, že srbskí ozbrojenci sa pomaly chystajú na odchod z Kosova. "Naša zajtrajšia celoeurópska identita sa predsa tvorí práve tým, ako posudzujeme dnešnú situáciu v Kosove a ako sa jej jednotlivé krajiny Európy, a to nielen dnešná únia, postavia k politickej a hospodárskej obnove Balkánu," vysvetľujú vo všetkých krajinách únie politické strany a kandidáti pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa začnú v niektorých krajinách už dnes a potrvajú do 13. júna. Etnické vyčíňanie Miloševičovho režimu na Balkáne a nasledujúca rozhodná vojenská odpoveď NATO priviedli dokonca i vo Francúzsku včerajších zástancov protiamerickej politiky k lepšiemu vzťahu i k pochopeniu USA. Čo Európsku úniu najviac rozdeľuje, to je jej žalúdok. Miloševič je ozaj nestráviteľný, čo celoeurópska verejná mienka úplne schvaľuje, ale na druhej strane je o to rozčúlenejšia novou vlnou zákazov, tentoraz belgických potravín znečistených jedovatým dioxínom či francúzskych kozích syrov, v ktorých zase vyvádza nebezpečná baktéria listéria. Kto vôbec v Európe rozhoduje o našich žalúdkoch? A ako vôbec môže európsky či atlantický Brusel rozhodovať o osudoch Európy, keď nie je ani schopný zaistiť kvalitu toho, čo si nosíme na stôl?
V prípade nešťastného bombardovania čínskeho veľvyslanectva v Belehrade stačilo mnohým Francúzom len sa pozrieť v novinách na obrázok karikaturistu Willema, ktorý oprávnene rozhnevaným diplomatom z Číny dáva prostú otázku: "A vy čo robíte v Tibete?" Ale ani Francúz, ani Belgičan nechce prijať tvrdenie, ktoré Európa svojim občanom ponúka: že dnes na otravu potravinami ani zďaleka neumiera viac ľudí než prv. Že je ich, naopak, omnoho menej, pretože práve vďaka európskemu zjednoteniu sa sprísnili normy neškodnosti a kvality a dnes sú predsa kontroly omnoho prísnejšie než včera.
Ale ako už dávno vedeli americkí Indiáni: Pravá láska predsa prechádza žalúdkom! A tak pár hodín pred voľbami do Európskeho parlamentu nikto nemôže povedať, ako otrávené kurča vlastne ovplyvní rozhodovanie európskych voličov.
ADOLF BAŠTA, Paríž
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)