ie rastu čínskej ekonomiky dochádza dych. Priemyselná produkcia v predchádzajúcich dvoch mesiacoch dosahovala 9,0, prípadne 9,1 percenta. Niektorí domáci analytici však očakávajú, že v blízkej budúcnosti bude narastať význam neštátnych investícií. Pokles účinnosti mohutných vládnych výdavkov na rozvoj infraštruktúrnych projektov bolo preto možné v tejto súvislosti očakávať.
Najväčší nárast zaznamenali zahraničné firmy a spoločné podniky, ktorých priemyselná produkcia v mesiaci máj vzrástla o 12,4 percenta oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Produkcia v družstevných podnikoch vzrástla o 7,6 percenta, zatiaľ čo suverénne najhorší rast 5,6 percenta dosiahli štátne alebo štátom kontrolované podniky. "Pokiaľ ide o trend priemyselnej produkcie v najbližších mesiacoch, nemôžeme byť veľmi optimistickí," uviedol pracovník Čínskeho inštitútu pre rozvoj. Priemyselná produkcia by vzhľadom na slabý rast investícií, klesajúci export a stagnujúcu spotrebu mala naďalej klesať.
Podľa čínskeho Štátneho informačného centra (ŠIC) je práve apatické správanie čínskych spotrebiteľov kľúčovou otázkou, ktorú musí čínska vláda so zámerom dosiahnutia stanovených makroekonomických cieľov pohotovo riešiť. Čínska centrálna banka urobila v marci viaceré opatrenia, ktoré domácim komerčným bankám umožňujú poskytovať doteraz ojedinelé spotrebiteľské úvery. Dostupné sú dokonca hypotekárne úvery a rôzne druhy spotrebiteľských úverov, vrátane pôžičiek na nákup automobilov. Pokus čínskej vlády povzbudiť bežných ľudí, aby nakupovali na úver väčšie a drahšie tovary, však v praxi naráža na neprekonateľné bariéry. Na jednej strane sa bežní Číňania boja úveru, pretože ich budúcnosť na trhu práce je čoraz neistejšia. Na druhej strane nemajú banky dostatok skúseností a zároveň ani možností získať potrebné informácie o dlžníkovej dôveryhodnosti, a preto aj po skúsenostiach z iných rozvojových krajín nechcú na seba preberať nadmerné riziká, ktoré by ich komplikovanú situáciu v budúcnosti mohli ešte zhoršiť. Podľa ŠIC doposiaľ na čínskom trhu absentujú takmer všetky potrebné nástroje, ktorými by banky mohli spotrebiteľské úverové riziko eliminovať. Na poskytovanie spotrebiteľských úverov neexistuje právny rámec a nie sú tiež upravené ani záležitosti poskytovania garancií fyzickým osobám. Patovú situáciu bude podľa názoru viacerých analytikov len veľmi ťažké prekonať, lebo budúce všeobecné očakávania čískeho spotrebiteľa zostávajú negatívne. Tento názor potvrdzuje aj fakt, že osobné úspory obyvateľstva aj napriek niekoľkonásobnému zníženiu úrokových mier vzrástli za uplynulých dvanásť mesiacov takmer o 20 percent.