Vízia Ľ. Černáka o 37 korunách za dolár nie je vylúčená, tvrdia díleri

PEŇAŽNÝ TRH: Na slovenskom peňažnom trhu vládla včera mimoriadne pokojná atmosféra. Ceny všetkých obchodovaných depozít (od jedného mesiaca do šiestich mesiacov) sa počas dňa stabilne držali okolo úrovne 18 % p. a., popoludní zaznamenali úrokové sadzby ..

PEŇAŽNÝ TRH: Na slovenskom peňažnom trhu vládla včera mimoriadne pokojná atmosféra. Ceny všetkých obchodovaných depozít (od jedného mesiaca do šiestich mesiacov) sa počas dňa stabilne držali okolo úrovne 18 % p. a., popoludní zaznamenali úrokové sadzby depozít so splatnosťou do dvoch týždňov miernu korekciu smerom nadol. Od začiatku novej periódy plnenia povinných minimálnych rezerv (t. j. 1. júna 1999) pretrváva v bankovom sektore nadbytok korunovej likvidity. Kumulatívne plnenie predpísaných rezerv dosiahlo včera 101,85 %, komerčné banky deponovali na svojich účtoch v Národnej banke Slovenska (NBS) celkovo 37,509 mld Sk. Centrálna banka včera intervenovala na medzibankovom trhu, keď vypísaním 14-dňového refinančného repotendra čiastočne nahradila odchod 2 mld Sk z jej intervencie spred dvoch týždňov. Celkový dopyt bánk v repotendri dosiahol 2,994 mld Sk, z čoho NBS akceptovala len tretinu tohto

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

objemu pri priemernej úrokovej sadzbe 16,25 % p. a. (min. 16,1, max. 16,53 % p. a.).

Najzaujímavejšou udalosťou včerajšieho obchodovania bola aukcia jednoročných štátnych dlhopisov. Ministerstvo financií SR ešte minulý týždeň určilo úrokový strop na úrovni 18 % p. a. a maximálny akceptovateľný objem 2,5 mld Sk. Zástupcovia ministerstva museli byť pri pohľade na zoznam požiadaviek bánk prekvapení - po niekoľkomesačnej absencii presiahol dopyt komerčných bánk celkový ponúkaný objem. Rozdiel bol síce iba 10 mil. Sk, díleri na peňažnom trhu v jeho existencii videli jedno - očakávania trhu z poklesu úrokových sadzieb, ktorý by mal byť prirodzeným dôsledkom prílevu nových finančných prostriedkov z emisie eurobondov.

DEVÍZOVÝ TRH: Slovenská koruna si počas včerajšieho obchodovania na medzibankovom devízovom trhu pripísala k dobru približne 15 halierov, keď z otváracej úrovne 46,70 korún za euro (stred) posilnila na záverečnú hodnotu 45,55 SKK/EUR. Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Petra Koprnu stáli za posilnením koruny nákupné príkazy zo strany najmä zahraničných bankových mien. "V náznakoch sa na trhu objavujú zrejme aj špekulatívne nákupy domácej meny, čo však nie je nič nezvyčajné. Krátkodobý špekulatívny kapitál je v každej ekonomike ešte skôr, ako do nej vstúpia strategickí zahraniční investori," pripomenul ďalší z obchodníkov so slovenskou korunou. Trh bez akejkoľvek reakcie absorboval aj populistické vyhlásenie ministra hospodárstva SR, ktorý včera v Londýne vyhlásil, že do konca roka bude kurz koruny 37 až 38 korún za jeden americký dolár. "No comment," lakonicky poznamenal. Teoreticky však podľa neho takýto pohyb nie je absolútne vylúčiteľný. MICHAL NALEVANKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 599
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 336
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 721
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 159
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 360
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 848
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu