Tri dobré správy alebo Saul Bellow a jeho Henderson, král deště po štyridsiatich rokoch

Po štyridsiatich rokoch od prvého vydania v pôvodine vychádza román Saula Bellowa Henderson, král deště v českom preklade (Volvox Globator, Praha 1999). V našej dobe, ktorá sa v živote i v umení narkomansky dožaduje čoraz silnejších a častejších dávok ...

Po štyridsiatich rokoch od prvého vydania v pôvodine vychádza román Saula Bellowa Henderson, král deště v českom preklade (Volvox Globator, Praha 1999). V našej dobe, ktorá sa v živote i v umení narkomansky dožaduje čoraz silnejších a častejších dávok nových senzácií, je štyridsať rokov dlhý čas; a hoci autor s obdivuhodnou vitalitou pokračuje v písaní do dnešných dní, literárnohistorické analýzy i nástup ďalších spisovateľských generácií ho medzičasom mumifikovali do podoby klasika, čo je, ako vieme, mŕtvola, ktorá akýmsi zázrakom stále drží pokope. Môže sa teda stať, že k čítaniu Hendersona pristúpime ako k návšteve mauzólea, pri ktorej nás najviac zaujíma, aké stopy na exponáte zanechali zuby času. Dobrá správa - hoci nie práve pre nekrofilikov vrátane toho vo mne - znie: nijaké. Už dávno som nečítal taký živý, menlivý, ortuťovito neposedný text. (A to máme do činenia s takzvaným hrubým románom!) Možno, ba iste je na príčine aj vynikajúci preklad Jiřího Hanuša, ale Bellowov jazyk je až neamericky metaforický a expresívny; miestami ("Zápach v budově se sápal člověku po obličeji") pripomína do inej témy a krajiny presadeného Babeľa. Pozoruhodné je, že obraznosť vyjadrovania sa nijako nedostáva do rozporu s robustným a zemitým charakterom Hendersona, ktorý je nielen kráľom dažďa, ale aj rozprávačom príbehu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto je vlastne tento Eugene Henderson a o čom je jeho príbeh alebo, ak chceme, v čom je jeho problém? Na to sa za roky nazbieralo veľa názorov (o niektorých interpretáciách sa dočítame v zasvätenom doslove), ale - a to je druhá dobrá správa - pri čítaní na ne môžeme úplne zabudnúť. Isteže, veterán 2. svetovej vojny a milionár Henderson, ktorý sa živí, alebo aspoň zabáva chovom prasiat, je farbistá, svojská postava a jeho lapidárne filozofické videnie sveta je v mnohom neopakovateľné (veríme mu, keď vraví "možná, že jsem život líbal příliš tvrdě" alebo "doopravdy zbožňuju život, a když mu nedosáhnu až na ksicht, celuju ho někam níž"), ale podstata jeho problému je všeľudská, takže sa s ňou vieme ľahko stotožniť. Henderson počuje v srdci neodbytný hlas, ktorý hovorí ja chcem, ja chcem, ja chcem, a túži ten hlas umlčať - či už tak, že mu vyhovie, alebo že mu zapchá papuľu. Niežeby sa starnúcemu Hendersonovi málilo, čo zažil, iba v tom nachádza málo zmyslu; máli sa mu, čo so svojím životom či zo svojho života urobil. Keď chceme, môžeme v jeho aktivizme vidieť typicky americkú črtu; môžeme si aj myslieť, že na kladenie takýchto "luxusných" otázok je potrebná istá materiálna nasýtenosť - veď človek zaujatý zháňaním najnevyhnutnejšieho živobytia stiahne knôt svojho duševného života na minimum, aby zbytočne neplytval energiou. Ale to sa už ocitáme na ceste k zovšeobecňujúcim výkladom a priznám sa, že tento smer uvažovania ma nezaujíma; nepovažujem ani za dôležité, k akému záveru dospel Henderson na konci svojho afrického dobrodružstva. Aj tak sa rozhodol iba za seba, nie za nás. Skôr by som chcel vyzdvihnúť jeho obžerstvo životom vo všetkých podobách a pestrých detailoch, jeho vrtkého a hĺbavého ducha, jeho ustavične prítomnú kritickosť a najmä sebakritickosť - práve ony robia z Bellowovho románu také strhujúce a zábavné čítanie. Aby som povedal pravdu, podobne ako Musilovho Muža bez vlastností, aj Hendersona považujem za vynikajúcu humoristickú prózu. Ale to je osobný názor, ktorý nechcem nikomu vnucovať. Lebo - a to je tretia a posledná dobrá správa - štyridsaťročný odstup dokazuje, že Bellowov román patrí k tým vzácnym recyklovateľným dielam, ktoré si nielen každá generácia, ale i každý jednotlivec môže prečítať po svojom.

SkryťVypnúť reklamu

PAVEL VILIKOVSKÝ

(Autor je spisovateľ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu