Veľvyslanectvo USA v Prahe včera v reakcii na sobotňajšiu protestnú akciu príslušníkov anarchistických zoskupení Street Party odsúdilo ich počínanie, pri ktorom rozbili viacero okien ambasády. V Prahe to večer uviedla Helena Markusová, hovorkyňa veľvyslanectva USA v Prahe. "Veľvyslanectvo ľutuje, že keď 5. júna napadol zúrivý dav budovu veľvyslanectva, jednotky zásahovej polície boli schopné akcie až o viac ako 30 minút po tom, čo sa dav rozptýlil," uviedla hovorkyňa americkej ambasády v Prahe. Dodala: "Podporujeme slobodu prejavu v demokratickej spoločnosti, ale divoké vystrájanie davu je perverzným zneužitím slobody. Veľvyslanectvo vyjadruje hlboké uznanie členom poriadkovej polície, ktorí sa snažili chrániť budovu, riskujúc svoje zdravie." Podľa včerajších najnovších informácií už polícia ČR stíha 28 demonštrantov, väčšina z nich je obvinená z útoku na verejného činiteľa.
PRVÉ STRETNUTIE ETA A ŠPANIELSKEJ VLÁDY
Predstavitelia španielskej vlády a baskickej gerilovej skupiny ETA sa stretli pred tromi týždňami na utajenom mieste mimo Španielska na prvých priamych rokovaniach, no nedosiahli pokrok v procese ukončenia 30 rokov trvajúceho konfliktu. Informoval včera o tom denník El Mundo, odvolávajúci sa na baskické zdroje vo Francúzsku. Španielske vládne zdroje sa k veci odmietli vyjadriť. ETA zachováva jednostranné prímerie od septembra minulého roku, no odmieta požiadavky vlády na definitívne ukončenie ozbrojeného boja za nezávislosť, ktorý si už vyžiadal viac ako 800 obetí. Napriek tomu predstavitelia ETA v polovici mája súhlasili s obnovením rokovaní s vládou. Podľa denníka El Mundo na prvom priamom stretnutí minulý mesiac obe strany odmietli ustúpiť zo svojich pozícií.
ODLOŽILI ROZSUDKY SMRTI ZA ATENTÁT NA R. GÁNDHÍHO
Indický najvyšší súd včera odložil popravu troch mužov a jednej ženy, ktorí boli odsúdení na smrť v súvislosti s atentátom na bývalého premiéra Rádžíva Gándhího. Poprava mala byť vykonaná v stredu po tom, čo najvyšší súd minulý mesiac potvrdil rozsudok smrti, vynesený osobitným súdom. Informovali o tom včera indické agentúrne zdroje. Súd odložil vykonanie popravy vzhľadom na ďalšie odvolania, ktorými sa bude zaoberať po 19. júli. Odvolaním sa pritom budú zaoberať tí istí sudcovia, ktorí rozsudky potvrdili. Štyria obvinení boli medzi 26 osobami - prívržencami alebo príslušníkmi hnutia Tigri oslobodenia tamilského Ílamu, ktorých minulý rok za atentát na Gándhího odsúdil na smrť súd v juhoindickom meste Madras. Minulý mesiac najvyšší súd v 19 prípadoch zamietol obvinenia a v troch ďalších zmenil rozsudok smrti na doživotné väzenie.
KLAUS V THAJSKU U ČESKÝCH PAŠERÁKOV
Predseda Poslaneckej snemovne Václav Klaus navštívil v Bangkokskom väzení dvoch českých občanov, ktorí si tu odpykávajú 50-ročný trest väzenia za pašovanie drog. V. Klaus sa tak stal pravdepodobne prvým zahraničným politikom, ktorému thajské úrady umožnili návštevu tohto druhu. "Sú to naši občania a pán Klaus cítil povinnosť zaoberať sa ich osudom a či neexistuje možnosť, aby si zvyšok trestu odpykali v ČR," uviedol Klausov poradca Ladislav Jakl. Na V. Klausa podľa jeho slov veľmi silne zapôsobila návšteva väzenia. "Keby potenciálni záujemcovia o obchod s drogami mali rovnaký zážitok ako on, odradilo by ich to od tejto činnosti," povedal L. Jakl. Dodal, že Klausova návšteva odsúdených českých občanov vo väznici bola osobnou iniciatívou predsedu snemovne.
(TASR)