V súčasnosti 80-ročný Číňan sa chce stať najstarším žijúcim astronautom. Vedec Jang Ťia-si by tento titul a tým aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov rád získal ako člen posádky čínskeho raketoplánu. Jang Ťia-si zároveň potvrdil vyjadrenia oficiálnych čínskych miest, že krajina bude na prelome storočí schopná vyslať do vesmíru vlastný raketoplán. Už teraz sa horúčkovito pracuje na štarte bezpilotného raketoplánu, ktorý sa uskutoční 1. októbra 1999 pri príležitosti 50. výročia vzniku Čínskej ľudovej republiky. Titul najstaršieho človeka vo vesmíre drží americký senátor a astronaut John Glenn, ktorý sa do vesmíru vrátil vlani vo veku 77 rokov.
OSOBNOSŤ TISÍCROČIA
Dvadsať osobností, ktoré svojským spôsobom významne ovplyvnili vývoj na našej planéte v 20. storočí, zostavil americký týždenník Time. Čitatelia periodika sa môžu teraz prostredníctvom e-mailu zúčastniť na hlasovaní, na základe ktorého koncom roka vyhlásia muža a ženu končiaceho storočia. Medzi kandidátmi figurujú princezná Diana, Matka Tereza, autorka svetoznámeho denníka, židovská dievčina Anna Franková, sufražetka Emmeline Pankhurstová, bojovníčka za práva amerických černochov Rosa Parksová, ale aj revolucionár Che Guevara, disident Andrej Sacharov, kazateľ Billy Graham, vedúci predstaviteľ tretej ríše Adolf Hitler, Kennedyovci alebo zavraždený izraelský premiér Jicchak Rabin. V zozname nechýbajú osobnosti ako Sir Edmund Hillary a jeho šerpa Tenzing Norgay, ktorí ako prví pokorili najvyšší vrch sveta Mt. Everest, pilot Charles Lindbergh, ktorý ako prvý preletel Atlantický oceán, či zrejme najlepší futbalista všetkých čias Pelé, najlepší boxér histórie Muhammad Ali a černošská hviezda bejzbalu Jackie Robinson. Jedinou osobnosťou strieborného plátna v zozname je kuriózne hviezda kung-fu filmov Bruce Lee. Podobne zaujímavým kandidátom je aj zakladateľ organizácie Anonymní alkoholici Bill W.
KRÁĽOVNÁ S ČERNOŠSKÝMI KOREŇMI
Britská kráľovná Alžbeta II. má údajne černošských predkov. Istý americký genealóg zistil, že priamym predkom kráľovnej Šarloty, manželky Juraja III., bol nemanželský syn čiernej milenky portugalského kráľa. Správu o tom priniesli britské noviny Sunday Times. Nemecká princezná - budúca kráľovná Šarlota - prišla na anglický kráľovský dvor ako 17-ročná v roku 1761. Srdcia poddaných si získala oddanosťou kráľovi, pri ktorom verne stála aj vtedy, keď sa uňho začalo prejavovať šialenstvo. Počas dlhého a prevažne šťastného manželstva mu porodila 15 detí. Princezná však vonkoncom nevyzerala ako typická európska šľachtičná. Medzi dvoranmi kolovali uštipačné vtipy o jej širokom nose. Dokonca aj jej osobný lekár, barón Stockmar, vo svojich memoároch o urodzenej pacientke napísal, že mala charakteristické črty mulatky.
TAJOMSTVO DLHOVEKOSTI
Charakter denníka usilujúceho sa vysvetliť zmysel dlhého života má 150-stránkový román Duša na cestách (Anima in viaggio), ktorého autorkou je 100-ročná Sicílčanka Carolina Lunetta Ciancová. Autorka tejto "neskorej" literárnej prvotiny, ktorá bola v detstve opakovane v USA a počas 2. svetovej vojny sa angažovala v protifašistickom odboji, v denníku Il Messaggero o svojej životnej filozofii tvrdí, že sa naučila hľadať pravdu sama v sebe. Zároveň poznamenáva, že nezabudla na vlastný sen z detstva hľadať vo svete to pekné. (TASR)