ia. Konštatuje to výročná správa Banky pre medzinárodné zúčtovanie (Bank for International Settlement, BIS) vydaná v súvislosti s jej 69. valným zhromaždením, ktoré sa včera konalo vo švajčiarskom Bazileji.
Správa BIS, ktorá združuje centrálne banky viacerých svetových krajín, konštatuje, že v minulom roku ekonomický vývoj vo svete ovplyvnili viaceré neobyčajné javy. Reálne ceny komodít poklesli na 40-ročné minimum, miera nezamestnanosti v Japonsku po prvý raz od skončenia druhej svetovej vojny prevýšila mieru nezamestnanosti v USA, pričom rozdiely medzi výkonnosťou ekonomík boli prekvapujúco výrazné.
Výhľad japonskej ekonomiky zostáva stále negatívny, konštatuje sa vo výročnej správe. Práve vývoj v najväčšej ázijskej ekonomike považuje BIS, podobne ako Medzinárodný menový fond, za veľmi znepokojujúci. Kľúčovým problémom Európy je zasa potreba vykonávania jednotnej menovej politiky v krajinách nachádzajúcich sa v rôznych štádiách hospodárskeho cyklu.
V nedávnych obdobiach turbulencií na finančných trhoch svet profitoval z pozitívneho vývoja v USA, hovorí správa BIS. Varovala však USA, považované za prakticky jedinú oázu robustného ekonomického rastu, pred prílišným prehriatím domácej ekonomiky. "Veľkou hrozbou globálneho rastu je prípadné prehriatie americkej ekonomiky. Obavy z nasledujúcej recesie by zrazili ceny akcií nadol a zabrzdili domácu spotrebu," hovorí BIS. Pokles cien amerických aktív by mal za následok spomalenie prílevu zrahraničného kapitálu do krajiny, ktoré by nepriaznivo ovplyvnilo dolár. Ten je navyše podľa niektorých odhadov nadhodnotený. Prípadný pokles hodnoty dolára spôsobený fundamentálnymi príčinami môžu ešte znásobiť aktivity rizikových investorov s vysokou mierou zadlženia.