BRATISLAVA (SME - mn) - Po minulotýždňovej prezentácii pred zahraničnými investormi ponúkne Ministerstvo financií SR v týchto dňoch na predaj emisiu päťročných štátnych dlhopisov vydaných v novej európskej mene euro. Podľa informácií denníka SME sa ceny porovnateľných eurobondových emisií na svetových finančných trhoch pohybujú okolo úrovne 400 až 450 bázických bodov (4,0 až 4,5 percenta) nad kľúčovou úrokovou sadzbou, ktorou sú úročené najbezpečnejšie cenné papiere vydané v eure - dlhopisy nemeckej vlády (tzv. Bunds). "Situácia na trhu je základným faktorom, ktorý ovplyvní podmienky nadchádzajúcej emisie štátnych dlhopisov SR. Uvedená úroveň zodpovedá približne tej cene, ktorú musia platiť emitenti s ratingovým hodnotením v špekulatívnom pásme a emisie, ktorá zásluhou svojej veľkosti nebude patriť medzi príliš likvidné," povedal včera v rozhovore pre denník SME šéf oddelenia syndikátových úverov v londýnskej centrále ING Barings Manuel Carrelet. Význam objemu emisie na cenu dlhových cenných papierov podľa neho jasne ilustruje príklad Filipín, ktoré sa pohybujú približne v rovnakom ratingovom pásme ako SR, no úročenie pôžičky filipínskej vlády je približne o 100 až 150 bázických bodov nižšie. "Takéto bezprostredné porovnávania jednotlivých krajín a ceny ich dlhov (dlhopisov - pozn. red.) však nie sú celkom relevantné. Jednotlivé emisie sa navzájom líšia ratingovým hodotením bonity dlžníka, objemu emisie alebo geografickou polohou," pripomenul.
V prospech výhodnejšej predajnej ceny slovenských eurobondov hovorí podľa M. Carreleta posledný vývoj na trhu s už vydanými dlhopismi SR. "Obchodovanie s týmito cennými papiermi bolo v posledných mesiacoch a týždňoch veľmi pokojné, s minimálnou volatilitou (rozkolísanosťou) cien, čo by malo povzbudiť investorov," zdôraznil. Všeobecné hrozby, ktoré analytici pripomínajú v súvislosti s vydávaním nových emisií dlhopisov (najmä pretrvávajúci kosovský konflikt) nie sú podľa M. Carreleta dôvodom na obavy v prípade SR. "Slovensko na trh prichádza s relatívne malým objemom, čo významne obmedzuje vplyv na cenu. Významnú zmenu na trhu by priniesol pohyb úrokových sadzieb v USA, čo by sa okamžite premietlo aj do ceny nových úverov v eure," podčiarkol M. Carrelet.
Expert londýnskej ING neočakáva takmer žiadny bezprostredný vplyv nových makroekonomických indikátorov na predaj eurobondov. "Investori, ktorí majú záujem o nákup týchto cenných papierov, už majú slovenskú ekonomiku dobre prečítanú. Výbornou orientáciou pre nich bola kvalitne pripravená prezentácia v zahraničí, ktorá prebehla minulý týždeň," povedal M. Carrelet. Investori berú pozitívne podľa neho do úvahy zmenu na politickej scéne. "Všetko je otázkou ceny," podotkol. Tohtoročná emisia štátnych dlhopisov vydaných v spoločnej európskej mene nie je prvá. Presne pred rokom uskutočnila vláda Vladimíra Mečiara predaj eurobondov, ktorých časť bola denominovaná v nemeckých markách (a v tomto roku automaticky konvertovaná do europôžičky) s úročením 350 bázických bodov nad kľúčovými nemeckými Bundami.