Tri uplynulé dni na vojenskom letisku Mokraď pri Liptovskom Hrádku súťažili raketoví modelári na siedmom ročníku celoarmádnej súťaže. Na podujatí sa zúčastnilo takmer sto súťažiacich, z ktorých približne polovica bola zo Slovenska a zvyšok tvorili zástupcovia z Poľska, Českej republiky, Nemecka, Talianska, Veľkej Británie a Juhoslávie. Súčasťou podujatia bolo aj bodovanie súťažiacich, ktoré sa započítava do súbežne prebiehajúcej súťaže Svetového pohára v raketovom modelárstve. Prvou zo súťažných disciplín bolo klesanie rakiet na padáku a vzlety rakiet, v sobotu boli na programe súťaže v klesaní rakety pomocou stuhy (streamer) a lety rádiom riadených raketoplánov. Divácky najpríťažlivejšie boli nedeľňajšie bodovacie preteky makiet. Hodnotila sa nielen ich verná podobnosť so skutočnými raketami, ale aj ich letová charakteristika.
V Piešťanoch otvorili kúpeľnú sezónu
Obrovským kľúčom v sobotu symbolicky otvoril primátor Piešťan Juraj Csontos letnú kúpeľnú sezónu. Na slávnosti na Winterovej ulici sa zúčastnilo niekoľko tisíc obyvateľov Piešťan a kúpeľných hostí. V alegorickom sprievode sa im predstavili folklórne a dychové súbory, žiaci základných a študenti stredných škôl, športovci, historické vozidlá a mažoretky. Celodenná slávnosť pokračovala koncertmi populárnej a ľudovej hudby, športovými súťažami, prezentáciou historických európskych remesiel a ďalšími sprievodnými podujatiami. Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny pripravilo mesto Piešťany v spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi po tom, ako sa vzájomné vzťahy, ktoré sa v minulom roku narušili, opäť stabilizovali. Spor medzi vtedajším vedením kúpeľov a mestom Piešťany vtedy vyvrcholil tým, že kúpele sa odmietli podieľať na tradičnom otvorení kúpeľnej sezóny.
O histórii svietidiel
Výstavu s názvom A bolo svetlo, dokumentujúcu históriu svietidiel, otvorili cez víkend v Podunajskom múzeu v Komárne. Oboznamuje návštevníkov s cestou, ktorú doteraz prešla ľudská spoločnosť pri hľadaní a využívaní rôznych svetelných zdrojov. Výstavu, ktorú pripravil kolektív pracovníkov Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach, otvoril jeho riaditeľ Eugen Labanič. Na 120 štvorcových metroch expozícia predstavuje prostredníctvom fotografií a 240 exponátov technickú úroveň príslušného historického obdobia v oblasti svetla. Najstarším exponátom je rímsky kahanec z kameniny z 2. storočia. Návštevníci môžu sledovať vývoj svietidiel od faklí cez olejové lampy, sviečky, lampy plynové, petrolejové, oblúkové, elektrické až po výbojkové. Okrem toho sú vystavené aj meracie prístroje a ukážky smerov v dizajne svietidiel. Výstava, ktorá putovala do Komárna z Košíc cez Budapešť, Levice a Galantu, potrvá do 11. júla.
Výstava prác
postihnutých
Aktívne pomôcť riešiť problémy mentálne postihnutých má I. ročník celoslovenskej výstavky Práca ako radosť, ktorú otvorili v Bratislave. Expozícia predstavuje košíky, rozličné šperkovnice a ďalšie produkty, ktoré sú títo ľudia schopní vytvoriť. Jej organizátor - Združenie na pomoc pre mentálne postihnutých ňou - chce predovšetkým osloviť podnikateľské zväzy a zamestnávateľov, aby získal zákazky pre chránené dielne a pracoviská. V súčasnosti je na Slovensku sedem chránených dielní, v ktorých zväčša pracujú občania s ľahkým a stredným stupňom mentálneho postihnutia. Mentálne handicapovaní sa však úspešne uplatňujú napríklad aj v rozličných službách - v práčovniach, žehliarňach a v opatrovateľskej službe. Na voľnom trhu práce im pomáha uplatniť sa Agentúra podporného zamestnávania. Chránené pracoviská vytvorili príležitosť aj na uplatnenie sa množstva iných profesií pre zdravých občanov - napríklad koordinátorov, sociálnych pracovníkov a asistentov. Výstavka potrvá do konca júla.
(TASR)