K plejáde slávnostných podujatí prispelo aj Slovenské národné múzeum, ktoré spolu s Múzeom histórie Moskvy pripravilo v ruskej metropole pre milovníkov Puškina unikátnu expozíciu. Výstava zhromažďujúca jedinečné obrazy z jeho rodinného života a albumy s portrétmi Puškinových detí, ktoré sa zachovali v kaštieli v Brodzanoch, patrí v rámci stoviek najrôznejších oslavných akcií k jednoznačne najväčším umeleckým zážitkom.
Alexander Puškin, ktorého korene siahali až do čiernej Afriky, sa narodil 6. júna 1799 v Moskve a vo veku 37 rokov bol smrteľne zranený v súboji s jedným z dôstojníkov cárskej armády. V Rusku aj ďaleko za jeho hranicami sa preslávil predovšetkým takými dielami ako Eugen Onegin, Piková dáma, Boris Godunov, Mozart a Salieri či Kaukazský zajatec.
Z Puškinových básní si môže každý Rus vziať zmysel svojho života. "Všetci ho milujú, každý pre to svoje," napísal týždeník Itogi. Disidenti ho milovali pre jeho lásku k slobode, vlastenci pre nosné štátne prvky, kosmopolitovia pro európanstvo a neruský pôvod a ženy pre verš "ja miloval som vás" a pre dlhý zoznam jeho milostných úspechov, alkoholici pre verš "pijem sám" a bezdomovci zasa pre iný - "celý svet je pre nás cudzia krajina". A vedci sa zaoberajú otázkou, ako by Rusko mohlo Puškinovým prostredníctvom znovu získať politický a kultúrny vplyv vo svete. (ČTK, TASR)