Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič prijal medzinárodné podmienky mieru pre Kosovo, pretože nemal na výber. Ale mier, ktorý akoby ležal za najbližším rohom, znamená veľa neistoty. Na domácom politickom fronte vypukla vo štvrtok nová bitka. "V jednom momente som si myslel, že v Srbsku sa začína občianska vojna - keď radikáli vyskočili zo stoličiek a chceli zaútočiť na SPO," povedal jeden poslanec, zmieňujúc sa o nacionalistickej Srbskej radikálnej strane Vojislava Šešelja a Srbskom hnutí obnovy proreformne orientovaného Vuka Draškoviča. Mnohí Srbi majú obavy, že Miloševičova vláda sa pre konflikt v Kosove neskončí, v Belehrade sa však rozpúta boj Srba proti Srbovi. Podpredseda srbskej vlády Vojislav Šešelj pohrozil vo štvrtok odchodom z vlády v prípade, ak do Kosova vstúpia vojaci NATO. Niektorí analytici ho vzali za slovo, iní tvrdia, že blufuje. "Pokiaľ viem, Šešelj zostane vo vláde," hovorí popredný prozápadne orientovaný politický analytik v Belehrade. "Vo vláde ste silnejší," dodáva. Zároveň predpovedá, že prijatie mierového plánu budú štátom kontrolované médiá prezentovať ako víťazstvo.
Hlavná opozičná koalícia Aliancia za zmeny vyzvala na čo najskoršie voľby v Srbsku a žiada ukončenie drakonického vojnového stavu, ktorý je využívaný proti odporcom režimu. Najväčší člen aliancie, Demokratická strana hovorí, že k prijatiu mierového plánu prišlo príliš neskoro. "Rozhodnutie malo padnúť oveľa skôr, pred vypuknutím vojny, pretože plán G 8, ktorý bol dnes prijatý, sa nijako nelíši od návrhu medzinárodného spoločenstva, ktorého odmietnutie nás vtiahlo do vojny s najrozvinutejšími krajinami sveta," uvádza sa v stanovisku strany. V štátnych médiách sa však dozviete niečo iné. Stanovisko Juhoslovanskej zjednotenej ľavice (JUL) Miloševičovej manželky Mirjany je typické: "JUL oceňuje ako výsledok dvojmesačného odporu skutočnosť, že Kosovo zostane súčasťou JZR a že misia OSN príde do provincie zaistiť mier a ďalší rozvoj… Tešíme sa spolu s celým naším národom na ukončenie bombardovania."
Miloševič, nad ktorým visí obžaloba medzinárodného súdu v Haagu, sa teraz môže rozhodnúť pre obrat na Západ. "Draškovič sa stane premiérom a Šešelja z vlády odstránia," predpovedá miestny novinár. Západ však na takéto manévre sotva pristúpi. Európsky parlament sa poponáhľal vyhlásiť, že nebude podporovať obnovu Juhoslávie, kým bude Miloševič pri moci. Drobná prozápadná Čierna Hora sa obáva, že bude ďalšou obeťou. "Patrí k Miloševičovej logike, že aby zostal pri moci, ukončí jednu krízu a začne druhú," hovorí čiernohorský minister spravodlivosti Dragan Soc. "Bojíme sa, že po Kosove prišiel rad trpieť na nás." (REUTERS)