. "Ponuka nebola prijateľná ani z hľadiska komplexnosti, rizikovej stránky fúzie, ani z cenovej", uviedla vo svojej správe spoločnosť Texaco. Chevron reagoval na tento krok vyhlásením, že Texaco zahodilo výbornú príležitosť, keď neakceptovalo ponuku, ktorá podľa predstaviteľov firmy ponúkala dobrú finančnú prémiu a vlastníctvo perspektívnych akcií Chevronu. Zaujímavé na celej záležitosti je , že správy o rokovaniach o možnej fúzii sa objavili už 9. mája 1999, ale ani jedna zo spoločností ich nechcela komentovať, až doteraz, keď Texaco prišlo so zamietavou odpoveďou na ponuku.
Chevron ponúkol výmenu 0,75 svojich akcií za jednu akciu Texaco, čo by znamenalo, že pri stredajšom kurze, by akcionári Texaco za každú svoju akciu dostali 70 dolárov, čo je približne 9 percent nad trhovou hodnotou. Vedenie Texaco očakávalo, že akvizítor ponúkne taký pomer výmeny akcií, ktorý by priniesol akcionárom aspoň 80 dolárov za jednu akciu. Podľa prvých nepotvrdených správ Chevron chcel zaplatiť 82 dolárov za akciu, čím by sa trhová hodnota ropnej spoločnosti dostala na 42 mld dolárov.
Fúzia mohla pomôcť obom spoločnostiam, aby zostali konkurencieschopné voči takým rivalom ako Exon-Mobil alebo BP-Amoco-Arco. Vytvorenie ropných gigantov môže zamiešať pozície firiem na trhu a viesť k strate pozícií a ziskov malých firiem, ktoré sa budú snažiť im konkurovať.
Jedným z dôvodov odmietavého stanoviska by mohol byť záujem ďalšej spoločnosti o Texaco. Mala by ňou byť Royal Dutch/Shell, ktorá by podľa názoru analytikov mohla prejaviť v najbližších 12 až 18 mesiacoch záujem o americkú ropnú spoločnosť a v priebehu roku 2000 by mohla prísť s konkrétnou ponukou na fúziu, uvádza sa v správe agentúry Reuters. Podľa očakávania však anglo-holandský gigant nepodnikne žiadny krok na získanie 4. najväčšej americkej ropnej spoločnosti počas nasledujúcich 12 mesiacov, keďže najprv musí vyriešiť otázky vlastnej reštrukturalizácie.