sumami, ako je tých niekoľko miliárd, ktoré banky oficiálne priznali. Dôležitá je však vôľa vlády tieto problémy riešiť aj za cenu rozpočtových nákladov.
"Problémy, do ktorých sa dostali štátne banky sú predovšetkým dedičstvom minulosti - či už nedávnej alebo vzdialenejšej. Banky boli bez adresných vlastníkov a tak v nich nebol tlak na rast efektívnosti. Naopak, bol tam silný politický tlak poskytovať určité úvery - či už na veľkú alebo malú privatizáciu. To sa potom stalo zdrojom značných problémov," povedal pre SME analytik J&T Finance Group Roman Matis. "Na slovenskom trhu môžu dobre riadené banky dosahovať obrovské, až neadekvátne vysoké zisky. Je to tak hlavne vďaka NBS, ktorá odmieta udeľovať nové licencie a tak tu nie je až tak vyvinutá konkurencia. To mohli veľmi dobre využiť štátne banky, ktoré boli veľmi silné. Tie sa však namiesto tvorby zisku orientovali na podporu hospodárskej politiky štátu a na podporu ekonomických záujmov úzkych politických skupín. Preto skončili v takom stave ako skončili," povedal analytik zahraničnej banky, ktorý si neželal byť menovaný. V súčasnosti priznané straty však podľa analytikov ešte výšku problémov bánk nevyjadrujú v plnej miere. Časť úverov sa totiž vykazuje ako dobré, aj keď takými nie sú. Nesplácaný úver sa jednoducho nahradí novým a ten sa môže nejaký čas vykazovať ako dobrý - až kým sa nepriblížia prvé termíny splatností. "Otázne sú aj záruky za úvery. Tie sú podľa oficiálnych čísel 39 mld Sk. Príklady ako bola IRB však ukazujú, že predmety záruky možno predať len za zlomok ceny, v akej sa viedli v účtovníctve. Dá sa preto očakávať, že reálna suma nekrytej straty je oveľa vyššia ako oficiálne čísla," povedal
Obavu o vklady v štátnych bankach občania mať nemusia. "Tieto banky majú síce zlé úverové portfóliá, ale ich likvidita, teda hotovosť, ktorou disponujú, je na dostatočnej urovni. V blízkej dobe tam žiadne krízy nehrozia," povedal R. Matis. "Malí klienti majú vklady garantované Fondom ochrany vkladov. Pri veľkých klientoch sú dokonca v oblasti bezpečnosti vkladov VÚB a Slovenská sporiteľňa vo výhode. Sú totiž také veľké, že ich štát nemôže nechať padnúť," dodal J. Tóth.
Ozdravenie týchto bánk sa dá podľa odborníkov urobiť jediným spôsobom - urýchlenou privatizáciou. "Noví majitelia budú mať zrejme jediný cieľ - maximalizovať zisk. Preto sa dá očakávať, že budú postupovať oveľa razantnejšie pri ozdravovaní banky a budú oveľa tvrdší pri dodržiavaní úverových podmienok zo strany bankových klientov, čo napomôže aj reštrukturalizáciu podnikového sektora," povedal J. Tóth. Predaju zahraničným investorom však má predchádzať aspoň čiastočné ozdravenie za pomoci štátu.