Diskrétne tmavý a zvláštne naliehavý hlas Zuzany Navarovej - niekdajšej speváčky skupiny Nerez, zosobňuje takmer ideálne spojenie pomerne typickej českej folkovej viacvrstvovej melodiky s juhoamerickými, karibskými a cigánskymi rytmami. A neprestáva mámiť a príjemne znepokojovať poslucháča ani v priebehu jej už dlhšie trvajúcej sólovej dráhy. Koketéria s temperamentnými hudobnými odtieňmi sa postupne premenila na kompozíciu a koncertnú lásku, vyúsťujúcu (v projektoch Caribe a Trés) do veľmi úspešného piesňového albumu Sklenená vrba z roku 1999. Ten bodoval nielen u jej muzikálnych ctiteľov, ale zaujal aj odbornú kritickú verejnosť a získal ocenenie Žltá ponorka za rok 1999 - tú cenu udeľuje skupina českých nezávislých kritikov pre neobvykle kvalitné pôvodné umelecké diela.
Nadnárodná skupina hudobníkov okolo Navarovej (KOA = Mário Bihári: akordeón, piano, klarinet, spev, Camilo Caller: bicie, perkusie, zbory, František Raba: kontrabas, zbory, Omar Khaouaj: gitara), ktorú v minulom roku opustil Navarovej najbližší spolupracovník poslednej päťročnice - kolumbijský gitarista, spevák, skladateľ a textár Iváno Gutiérrez, vyprofilovala svoj repertoár do virtuózne vyváženej podoby, koncertne v ničom nezaostávajúcej za štúdiovými nahrávkami. Je to temperament a hudobná vášeň dohromady v priliehavej kombinácii s melanchóliou a nostalgiou. Ohnivý nápoj slov a tónov, z ktorých je jasné, že prezentovaný materiál má jeden prameň - ľudské srdce pumpujúce krv, rytmus a poéziu, ale aj sladké ranné malátnosti pri brieždení.
Popri Navarovej sa na novej platni začína autorsky, inštrumentalisticky (najmä akordeón) a spevácky presadzovať Mário Bihári - pesničky Soske, Kamínek a Řekni mi, Bože. Ten môže časom zaujať podobné miesto v skupine ako predtým Gutiérrez. V skladbách, ktoré poletujú voľne medzi českou ľudovou piesňou, rómskym čardášom i latinskoamerickými motívmi a rytmami, dostávajú aj obvyklé harmonické postupy nový šarm a obohacujúce zvukové farby. Ich textové básne sú príjemne naplnené pôvabným magickým realizmom a insitnými poetickými obrázkami, čeština sa mieša s rómčinou, angličtinou či španielčinou.
Napriek svojej náročnosti a neobvyklosti či určitej špecifickosti piesní jednoznačne zaujme rádiový hit Taši delé, šansón ako z veľkej knihy - Indiánska či valčík Lišaji známy z predchádzajúcich koncertov. Komplexný zážitok dopĺňa pekná grafika, booklet s textami piesní aj nápaditý obal.
PAVEL MALOVIČ
(Autor je pesničkár a publicista)