cká aliancia (NATO). Väčšina poslancov 250-členného srbského zákonodarného zboru hlasovala v prospech prijatia plánu, zatiaľ čo proti bola len menšinová ultrapravicová Radikálna strana. Prijatiu návrhu predchádzala na pôde parlamentu búrlivá debata, v ktorej ultrapravicoví radikáli hlučne vyjadrovali svoj ostrý protest proti mierovému plánu a dokonca sa poslancom zo Srbského hnutia obnovy vyhrážali bitkou. Za prijatie plánu hlasovala aj Socialistická strana Srbska, vládnuca strana prezidenta JZR Slobodana Miloševiča. Nie je však známe, koľko poslancov Skupštiny sa včerajšieho zasadania zúčastnilo. Včerajšie hlasovanie v prospech návrhu mierového plánu pre Kosovo predstavuje prvý závažný krok, ktorým sa môže odštartovať diplomatické riešenie krízy v Juhoslávii, smerujúce k prijatiu detailov plánu a ukončeniu vojny na Balkáne. Srbský parlament prijal závery vyplývajúce z princípov mierového návrhu skupiny krajín G8, pretože tieto princípy predstavujú základ pre dosiahnutie mieru a ukončenie bombardovania.
Srbskí poslanci včera súhlasili bez vážnejších výhrad s princípmi, ktoré ešte 23. marca tohto roku odmietli s tým, že Západ nebude zvrchovanej JZR diktovať, čo má na svojom území robiť. Vtedajší mierový návrh medzinárodného spoločenstva predpokladal rozmiestnenie mierových síl na území Kosova, ktoré mali dozerať na jeho implementáciu a vyhostenie srbských jednotiek z provincie. USA čakajú na podrobnosti o rozhodnutí Belehradu Spojené štáty americké budú na správy o súhlase Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) s mierovým plánom pre Kosovo reagovať až po tom, čo sa oboznámia s jeho podrobnosťami.
Ako "želaný výsledok" včera Francúzsko privítalo prijatie mierového návrhu pre Kosovo Belehradom. Minister zahraničných vecí Hubert Védrine plán označil za výsledok "rozhodnej, spoločnej akcie a vytrvalosti zo strany Európy, Spojených štátov a Ruska. Zároveň sa poďakoval Viktorovi Černomyrdinovi a Marttimu Ahtisaarimu za ich prácu. Podľa Védrina plán okrem srbského parlamentu schválil aj juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič.
Za nasledujúci krok Védrine označil začlenenie mierového plánu do rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, na základe ktorej by - po schválení - bolo možné zastaviť vojenské operácie v Kosove. Ruská agentúra Interfax včera priniesla správu, podľa ktorej by vojenskí predstavitelia NATO mohli v nasledujúcich pár dňoch navštíviť Belehrad. Ich návšteva by sa mala uskutočniť v rámci napĺňania mierovej dohody. Príchodom delegácie by NATO zároveň zastavilo svoje nálety, tvrdí Interfax s odvolaním sa na Černomyrdinovho hovorcu Valentina Sergejeva.