m Pri vašej poslednej návšteve Slovenska vo funkcii ministra zahraničných vecí ste kritizovali politiku vtedajšej vlády. Ako hodnotíte súčasný vývoj Slovenska, predovšetkým po prezidentských voľbách?
"Je to pozitívny vývoj a ja len dúfam, že Európska únia čoskoro vyšle aj pozitívnu odpoveď."
m Nová slovenská vláda očakáva už na summite v Helsinkách pozvanie na začatie rozhovorov o vstupe do EÚ. Ako vidíte šance Slovenska?
"Ja opisujem preteky kandidátskych krajín ako maratón - niektorí už odštartovali, iní ešte len na štart prídu, ale všetci majú možnosť, ak sa budú usilovať, ostatných predbehnúť a ako prví byť v cieli. Želal by som si, aby Slovensko čoskoro dobehlo čas, ktorý zameškalo."
m Považujete po prijatí časti Agendy 2000 Európsku úniu pripravenú na rozširovanie o krajiny strednej a východnej Európy?
"Agenda 2000 ma mimoriadny význam. Pravdaže aj pre otázky rozšírenia EÚ. Európska únia sa bohužiaľ nepohla vo všetkých otázkach, ktoré ešte musia byť vyriešené - finančný systém, agrárna a štrukturálna reforma, inštitucionálne otázky - tak dopredu ako by sme si želali. To by však nemala byť prekážka pre pokračovanie rokovaní o vstupe. Predovšetkým ľuďom v kandidátskych krajinách by som rád povedal, že tak ako oni aj my vieme aké obete prinášajú, ale môžu sa spoľahnúť, že sa im vyplatí tieto obete podstúpiť. Ak by to záležalo od nás, liberálov, stali by sa všetky krajiny, vrátane Slovenska, čo možno najrýchlejšie členmi EÚ."
m Nemeckí liberáli, ktorí teraz nie sú zastúpení v Európskom parlamente, chcú voľby do toho jediného voleného orgánu EÚ 13. júna využiť na svoj opätovný návrat. Ako vidíte šance svojej strany?
"Dobre! Myslím, že strana, ktorá sa obzvlášť zasadzuje za Európu a chce v tom pokračovať aj naďalej má priam nárok na návrat do Európskeho parlamentu."
m FDP je jedinou nemeckou stranou, ktorá oficiálne hovorí o konkrétnom dátume prijatia prvých kandidátskych krajín do EÚ. Je reálne presadiť vstup prvých krajín do EÚ v roku 2002, ako to požaduje FDP?
"Ja dúfam, pretože by som chcel, aby ľudia v kandidátskych krajinách cítili, že aj z našej strany sa tlačí na čas."
m Veľa sa hovorí o tom, že ak by bola ešte pri moci vláda Helmuta Kohla nedošlo by k vojne v Kosove. Čo si o tom myslíte ako vtedajší minister zahraničnych vecí?
"Ako opozičná strana sme rozhodnutie vlády o začatí leteckých náletov odsúhlasili - nemôžem to teda povedať tak, ako ste sa vyjadrili. Nesieme za to spoluzodpovednosť napriek tomu, že tú či onú stránku veci nepovažujeme za šťastnú. To sa týka predovšetkým prvej reakcie spolkovej vlády na Primakovovu cestu do Belehradu, či chýb počas leteckých operácií. Bohužiaľ, je zrejmé, že Miloševič rozumie len tvrdej reči. Dúfam však, že teraz je už viditeľné svetlo na konci tunela a v krátkom čase dôjde k politickému riešeniu."
m Čo si myslíte o vymenovaní slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana za splnomocnenca OSN pre Kosovo?
"Poznám pána Kukana a teší ma, že bol do tejto funkcie vymenovaný. Aj to je pozitívny signál."
MIRIAM MRÍZOVÁ, Bonn