.
Výkonný riaditeľ parížskej burzy Dominique Brutin dnes na sympóziu v St. Gallene upozornil, že európske trhy musia pokračovať v úsilí o užšiu spoluprácu, v opačnom prípade budú čeliť tvrdej konkurencii elektronických obchodných sietí, ktoré teraz ponúkajú alternatívu tradičným parketom.
Burza cenných papierov Londýn a nemecká burza Deutsche Börse AG podporujú nápad paneurópskej platformy pre obchodovanie s akciami 300 najvýznamnejších podnikov. Burzy v Paríži, Švajčiarsku, Madride, Bruseli, Amsterdame a Miláne zas podpísali memorandum pozorumenia o vytvorení aliancie.
D. Brutin uviedol, že partneri ešte stále nerozhodli o citlivej otázke typu systému. Nemecko totiž chce použiť svoju vlastnú platformu, s ktorou však ostatné zúčastnené strany nesúhlasia. Táto záležitosť však podľa jeho názoru nepredstavuje veľký problém, keďže ich prvoradou úlohou je znížiť náklady na vzájomné prepojenie. Naznačil tak, že nie je nevyhnutné vybrať jedinú platformu, oveľa jednoduchšie je totiž dohodnúť sa na jednom prístupe k ôsmim systémom.
Šéf parížskej burzy zároveň upozornil, že parížska, zürišská a milánska burza prijali tento postoj v rámci trojstrannej aliancie, ktorá vznikne na budúci rok, a bude tak jednoduché ich integrovať do spoločného systému "osmičky".
Výkonná riaditeľka švajčiarskej burzy Antoinette Hunziger-Ebneterová uvádza, že skúmajú obidve možnosti: paneurópsku burzu aj trojstrannú alianciu s Parížom a Milánom. Keďže obive alternatívy zlepšujú likviditu a prehľadnosť trhu, Švajčiarsko sa v oboch angažuje. Šéfka burzy si vie predstaviť, že o 10 rokov bude existovať len niekoľko veľkých búrz, ktoré budú na celom svete poskytovať obchodovanie s cennými papiermi a regionálne trhy, kde sa bude obchodovať s nástrojmi, ktoré z globálneho hľadiska nie sú zaujímavé.