roku, 35-percentný rast ceny elektrickej energie pre domácnosti, 5-percentný rast pre podnikateľov a v neposlednom rade aj 40-percentné zvýšenie ceny za odber tepla.
Podľa vyjadrení vicepremiéra Ivana Mikloša by takto získané prostriedky mali stačiť na vykrytie základných finančných potrieb dodávateľov energií, problematická je zatiaľ otázka financovania Slovenských elektrární (SE). Tie navrhovali zvýšenie ceny elektrickej energie o 70 percent, vláda však schválila iba 35 percent. Podľa zdrojov blízkych SE nimi požadované zvýšenie ceny vychádzalo z aktuálnych finančných potrieb, pričom tým, že im vláda schválila polovicu, sa ich situácia naplno nerieši. Oficiálne stanovisko elektrární sa nám však z dôvodu zahraničných pracovných ciest predstaviteľov podniku nepodarilo získať. Otázne je hlavne splácanie štátom garantovaných úverov, ako aj dostavba elektrárne Mochovce. Ako pre SME uviedla Alica Ďurianová, hovorkyňa ministerstva hospodárstva SR (MH SR je zriaďovateľom SE), SE musia hľadať finančné rezervy najmä vo vnútri spoločnosti. To znamená predovšetkým odpredaj účastinných podielov SE vo viacerých akciových spoločnostiach. Ako ďalšiu možnosť uviedla A. Ďurianová reštrukturalizáciu úverového portfólia, no nevylúčila ani ďalšie zvyšovanie ceny elektrickej energie. Konkrétny postup v oblasti financovania SE bude však známy až po predložení energetickej koncepcie vláde SR, do konca júna tohto roku, dodala A. Ďurianová.
Na zýšené ceny reagoval aj hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Tibor Repta. Podľa jeho slov sa 50-percentné zvýšenie plynu pre domácnosti v konečnom dôsledku prejaví cenou 3 Sk za meter kubický. Tým sa ešte stále nepokryjú náklady pri nákupe plynu zo zahraničia, ročné straty z dodávok plynu sa tak znížia z 1,8 mld Sk na zhruba 1 mld Sk. Podľa T. Reptu ich spôsobujú najmä náklady na plynofikáciu, zvýšená sadzba DPH a v neposlednom rade aj zhoršenie výmenného kurzu slovenskej koruny. Ako ďalej uviedol T. Repta, pri zachovaní súčasnej úrovne spotreby sa zvýšia priemerné mesačné náklady odberateľov v kategórii do 200 kubíkov zemného plynu približne o 23 Sk, pre odberateľov v kategórii od 201 do 700 kubických metrov o 125 Sk a v kategórii od 1701 do 4500 kubických metrov o 309 Sk.
Predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšívaný pre SME uviedol, že 40-percentné zvýšenie ceny tepla bude znamenať zvýšenie regulovanej ceny za 1 gigajoule z 200 Sk na 280 Sk. V konečnom dôsledku by to malo stačiť na vykrytie rozdielu výrobnej ceny a ceny, za ktorú budú nakupovať teplo koneční spotrebitelia.
Ako vyplýva z reakcií dodávateľov energií, už dlhší čas požadované zvýšenie cien znamená predovšetkým zreálnenie finančných tokov medzi výrobcami a konečnými spotrebiteľmi.