BRATISLAVA (SME - dd) - Vláda sa bude snažiť znížiť od 1. januára daň z príjmov právnických osôb "o toľko, o koľko sa len bude dať". Vyhlásil to včera podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš. Odôvodnil to tým, že okolité krajiny majú oveľa nižšie dane. V Maďarsku je to napríklad 18 %. Slovensko, ktoré má túto daň viac ako dvojnásobnú, sa preto musí podľa Mikloša snažiť byť konkurencieschopné aj v tejto oblasti. Vicepremiér zároveň priznal, že namiesto ním navrhovaného cieľa znížiť dane firmám na 20 % sa vláda napokon rozhodla za cieľovú úroveň stanoviť číslo okolo 25 %. "Okolo však vytvára nielen priestor nad, ale aj pod 25 %," zdôraznil. O podpore malým podnikateľom, ktorou by malo byť zavedenie tzv. licencií, včera vedel Mikloš povedať iba toľko, že právo požiadať o licenciu bude obmedzené výškou obratu a počtom zamestnancov. Zatiaľ sa uvažuje, že majitelia licencií budú môcť zamestnávať iba svojich rodinných príslušníkov. Výšku poplatkov pri licencii nešpecifikoval, podľa prvých návrhov by sa však mala pohybovať v rozsahu 5 až 9 % príjmov.
Pri znižovaní daní podľa neho platí, že čím viac sa podarí vláde znížiť rozpočtové výdavky, tým nižšie budú môcť byť dane. Mikloš bude preto presadzovať, aby sa aj naďalej vláda snažila hľadať priestor na znižovanie výdavkov - tak v sociálnej sfére, ako aj v štátnej správe.
Mikloš zároveň priznal, že namiesto pôvodne avizovaných 6-miliardových úspor a 9-miliardového zvýšenia príjmov rozpočtu skončila napokon vláda pri znížení výdavkov len o 2 mld Sk a zvýšení výdavkov o 18 mld Sk. Dôvodom tejto zmeny je, že bolo treba rozpočet stabilizovať veľmi rýchlo. "Opatrenia na zvýšenie príjmov začnú účinkovať pomerne skoro. Účinok opatrení na zníženie výdavkov štátu sa vždy prejavuje až s určitým časovým odstupom," dodal. Hľadanie priestoru na škrty sa tak podľa neho neskončilo, pričom opäť by sa malo ísť hlavne do sociálnej sféry a štátnej správy.
Z takmer 18 mld Sk dodatočných príjmov očakáva vláda najviac z dovoznej prirážky, ktorá má do rozpočtu priniesť až 10,1 mld Sk. Aj napriek tomu, že tvorí hlavnú časť dodatočných príjmov, hovorí Mikloš o nej iba ako o "komplementárnom opatrení, ktoré je súčasťou väčšieho celku". Väčší výnos ako všetky predchádzajúce dovozné prirážky by mala táto prirážka priniesť podľa Mikloša predovšetkým preto, že má plošnejší charakter ako predchádzajúce, ako aj preto, že vláda z nej nebude žiadnemu podniku udeľovať výnimky. Zvýšenie dolnej sadzby DPH má priniesť do štátnej pokladnice 3,3 mld Sk, daň z dopravných prostriedkov 2,2 až 2,5 mld Sk, zvýšenie dane z uhľovodíkových palív a mazív 0,7 mld Sk, z tabaku 0,4 mld Sk a administratívne poplatky by mali príjmy rozpočtu zvýšiť o 0,5 mld Sk. Podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku by sa takto získané peniaze nemali v žiadnom prípade používať na bežné výdavky. "Príjmy ako dovozná prirážka sú len dočasné, a ak by sme si na ne zvykli, v ďalších rokoch by chýbali," povedal. Ako jeden zo spôsobov minutia dodatočných zdrojov prichádza podľa neho do úvahy ich použitie na ozdravenie bánk. Podľa Mikloša pomôžu tieto opatrenia udržať tento rok deficit verejných financií na úrovni 19 až 20 mld Sk, čo je asi 2,5 % HDP. Deficit bežného účtu bude podľa neho vďaka týmto opatreniam od 5 do 6 % HDP.